reklama

Ambasadorka Spojených států v Polsku Georgette Mosbacherová v pondělí na twitteru uvedla: "Milý prezidente Putine, Hitler a Stalin uzavřeli tajnou dohodu o zahájení druhé světové války". Volodin její výrok označil za "urážku" Rusů i Američanů a vyzval americké ministerstvo zahraničí, aby vysílalo do světa velvyslance s dostatečnými znalostmi o svých hostitelských zemích.

Mosbacherová reagovala na Putinovo vyjádření z 19. prosince, kdy ruský prezident odmítl kritiku paktu ze srpna 1939 o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem, který letos v září připomněl Evropský parlament. Putin uvedl, že k uzavření paktu Moskvu donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu.

Na slova ruského prezidenta v neděli reagoval i polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož se Putin dopustil úmyslné lži, k níž se uchýlil zřejmě kvůli mezinárodnímu tlaku na Rusko. 

Západní historici zdůrazňují, že pakt Ribbentrop-Molotov z 23. srpna 1939, tedy pouhý týden před začátkem války, dal Hitlerovi potřebné ujištění, že se nemusí obávat konfliktu se Sovětským svazem v případě, že zaútočí Polsko. Moskva navíc na základě dohody začala poskytovat Berlínu nerostné suroviny, které Hitler následně využil při svém tažení na západ. Tajný dodatek paktu rozdělil středovýchodní Evropu na německou a sovětskou sféru vlivu, což se projevilo hned o několik týdnů později při okupaci východního Polska sovětskou armádou.

Evropský parlament přijal 19. září rezoluci, v níž vyzval členské státy EU, aby "jasně a principiálně zhodnotily zločiny a akty agrese spáchané totalitním komunistickým a nacistickým režimem". Druhou světovou válku označil za "bezprostřední důsledek" nacisticko-sovětské dohody z roku 1939.

reklama