Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Může za druhou světovou Rusko? Politik naložil Evropské unii

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podle Evropského parlamentu začala druhá světová válka i vinou smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Proti tomu protestuje jak ruský prezident Vladimir Putin, tak i čeští komunisté. Ti tvrdí, že smlouvu měli i další státy.

Podle historika Lukáše Pachty se europoslanci snaží o zviditelnění zločinů komunismu. V Českém rozhlase ale zároveň nepopřel, že Sovětský svaz byl jednou z vítězných velmocí přispěl k porážce nacistického Německa.

Přesto tvrdí, že by se nemělo zapomínat ani na to, jaká byla situace před rokem 1941. "Sovětský svaz byl Hitlerovým spojencem. A šel tak daleko, že uzavřel nejen pakt o neútočení, ale také tajný protokol o rozdělení východní Evropy," uvedl.

Dodal, že díky tomu Stalin přímo umožnil Adolfu Hitlerovi napadnout 1. září 1939 Polsko a sám na něj zaútočil z druhé strany, jen o dva týdny později.

Je ale proti tomu, aby se odstraňovaly pomníků Sovětskému svazu, který rezoluce vykresluje jako totalitní režim srovnatelný s nacistickým Německem.

Vladimir Putin ale rezoluci označil za nestoudnou lež a stejnou myšlenu zastávají i komunisté. "Rezoluce srovnává nesrovnatelné a dává rovnítko mezi toho, kdo válku rozpoutal, a toho, kdo ji vyhrál," řekl Rozhlasu Filip Zachariáš z ústředního výkonného výboru KSČM.

Celý text podle něj působí dojmem, jako by Evropská unie měla patent na rozum a suplovala práci historiků. Dodal, že je třeba poté za spojence Němců označit i Polsko, Velkou Británii, Estonsko nebo Litvu, neboť i oni měli s Německem podepsanou nějakou formu spolupráce.

"Podle mého názoru druhou světovou válku začalo Německo. Později se k němu přidala Itálie a Japonsko. Pokud budeme posouvat odpovědnost na jednu či druhou stranu, může zásadním způsobem dojít k přepisování historie," tvrdí.

Témata:  EU Sovětský svaz II. světová válka

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy