Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Může za druhou světovou Rusko? Politik naložil Evropské unii

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podle Evropského parlamentu začala druhá světová válka i vinou smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Proti tomu protestuje jak ruský prezident Vladimir Putin, tak i čeští komunisté. Ti tvrdí, že smlouvu měli i další státy.

Podle historika Lukáše Pachty se europoslanci snaží o zviditelnění zločinů komunismu. V Českém rozhlase ale zároveň nepopřel, že Sovětský svaz byl jednou z vítězných velmocí přispěl k porážce nacistického Německa.

Přesto tvrdí, že by se nemělo zapomínat ani na to, jaká byla situace před rokem 1941. "Sovětský svaz byl Hitlerovým spojencem. A šel tak daleko, že uzavřel nejen pakt o neútočení, ale také tajný protokol o rozdělení východní Evropy," uvedl.

Dodal, že díky tomu Stalin přímo umožnil Adolfu Hitlerovi napadnout 1. září 1939 Polsko a sám na něj zaútočil z druhé strany, jen o dva týdny později.

Je ale proti tomu, aby se odstraňovaly pomníků Sovětskému svazu, který rezoluce vykresluje jako totalitní režim srovnatelný s nacistickým Německem.

Vladimir Putin ale rezoluci označil za nestoudnou lež a stejnou myšlenu zastávají i komunisté. "Rezoluce srovnává nesrovnatelné a dává rovnítko mezi toho, kdo válku rozpoutal, a toho, kdo ji vyhrál," řekl Rozhlasu Filip Zachariáš z ústředního výkonného výboru KSČM.

Celý text podle něj působí dojmem, jako by Evropská unie měla patent na rozum a suplovala práci historiků. Dodal, že je třeba poté za spojence Němců označit i Polsko, Velkou Británii, Estonsko nebo Litvu, neboť i oni měli s Německem podepsanou nějakou formu spolupráce.

"Podle mého názoru druhou světovou válku začalo Německo. Později se k němu přidala Itálie a Japonsko. Pokud budeme posouvat odpovědnost na jednu či druhou stranu, může zásadním způsobem dojít k přepisování historie," tvrdí.

Témata:  EU Sovětský svaz II. světová válka

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy