Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se pustil do výkladu historie. Jak to bylo s paktováním Stalina s Hitlerem?

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes jako "absolutně nepřijatelné a nekorektní" odmítl snahy stavět na stejnou úroveň někdejší Sovětský svaz a nacistické Německo. Učinil tak v souvislosti se zářijovou rezolucí Evropského parlamentu, podle které druhá světová válka začala v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení.

Putin v této souvislosti prohlásil, že Moskva uzavřela s Berlínem pakt o neútočení až jako poslední v Evropě a že tehdejší sovětský vůdce Josif Stalin si na rozdíl od západních státníků nezašpinil ruce přímým jednáním s Adolfem Hitlerem.

"Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu," zdůraznil Putin na tiskové konferenci. Připomněl, že paktu Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939 předcházela mnichovská dohoda o rozbití Československa, kterou s Hitlerem v září 1938 podepsali premiéři Británie a Francie. "Sovětský svaz tehdy navrhoval vytvořit jednotnou protifašistickou frontu. Tím, že na to nepřistoupili, se skutečně snažili podnítit Hitlera k agresi na východ," dodal.

Připustil, že pakt Molotov-Ribbentrop obsahoval i tajné protokoly, mj. o rozdělení Polska, ale zdůraznil, že Sovětský svaz uzavřel pakt o neútočení s Německem až jako poslední stát v Evropě ("všichni ostatní jej měli") a že samo Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše. Sovětská vojska podle něj vstoupila do Polska 17. září 1939 až poté, co polská vláda ztratila kontrolu nad situací.

Putin prozradil, že sám by chtěl o těchto otázkách sepsat stať, zatím však své kolegy z postsovětských zemí seznámí v pátek s některými dokumenty z ruských archivů.

Putin v současnosti zve zahraniční státníky do Moskvy na květnové oslavy 75. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem, na které jsou Rusové hrdi jako na jeden z největších historických úspěchů. Cestu zvažuje mimo jiné americký prezident Donald Trump. Účast už dříve přislíbili francouzský prezident Emmanuel Macron nebo český prezident Miloš Zeman.

Témata:  Vladimír Putin Rusko II. světová válka Sovětský svaz Josif Stalin

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy