reklama

Putin v této souvislosti prohlásil, že Moskva uzavřela s Berlínem pakt o neútočení až jako poslední v Evropě a že tehdejší sovětský vůdce Josif Stalin si na rozdíl od západních státníků nezašpinil ruce přímým jednáním s Adolfem Hitlerem.

"Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu," zdůraznil Putin na tiskové konferenci. Připomněl, že paktu Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939 předcházela mnichovská dohoda o rozbití Československa, kterou s Hitlerem v září 1938 podepsali premiéři Británie a Francie. "Sovětský svaz tehdy navrhoval vytvořit jednotnou protifašistickou frontu. Tím, že na to nepřistoupili, se skutečně snažili podnítit Hitlera k agresi na východ," dodal.

Připustil, že pakt Molotov-Ribbentrop obsahoval i tajné protokoly, mj. o rozdělení Polska, ale zdůraznil, že Sovětský svaz uzavřel pakt o neútočení s Německem až jako poslední stát v Evropě ("všichni ostatní jej měli") a že samo Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše. Sovětská vojska podle něj vstoupila do Polska 17. září 1939 až poté, co polská vláda ztratila kontrolu nad situací.

Putin prozradil, že sám by chtěl o těchto otázkách sepsat stať, zatím však své kolegy z postsovětských zemí seznámí v pátek s některými dokumenty z ruských archivů.

Putin v současnosti zve zahraniční státníky do Moskvy na květnové oslavy 75. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem, na které jsou Rusové hrdi jako na jeden z největších historických úspěchů. Cestu zvažuje mimo jiné americký prezident Donald Trump. Účast už dříve přislíbili francouzský prezident Emmanuel Macron nebo český prezident Miloš Zeman.

Loading...
reklama