Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se pustil do výkladu historie. Jak to bylo s paktováním Stalina s Hitlerem?

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes jako "absolutně nepřijatelné a nekorektní" odmítl snahy stavět na stejnou úroveň někdejší Sovětský svaz a nacistické Německo. Učinil tak v souvislosti se zářijovou rezolucí Evropského parlamentu, podle které druhá světová válka začala v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení.

Putin v této souvislosti prohlásil, že Moskva uzavřela s Berlínem pakt o neútočení až jako poslední v Evropě a že tehdejší sovětský vůdce Josif Stalin si na rozdíl od západních státníků nezašpinil ruce přímým jednáním s Adolfem Hitlerem.

"Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu," zdůraznil Putin na tiskové konferenci. Připomněl, že paktu Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939 předcházela mnichovská dohoda o rozbití Československa, kterou s Hitlerem v září 1938 podepsali premiéři Británie a Francie. "Sovětský svaz tehdy navrhoval vytvořit jednotnou protifašistickou frontu. Tím, že na to nepřistoupili, se skutečně snažili podnítit Hitlera k agresi na východ," dodal.

Připustil, že pakt Molotov-Ribbentrop obsahoval i tajné protokoly, mj. o rozdělení Polska, ale zdůraznil, že Sovětský svaz uzavřel pakt o neútočení s Německem až jako poslední stát v Evropě ("všichni ostatní jej měli") a že samo Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše. Sovětská vojska podle něj vstoupila do Polska 17. září 1939 až poté, co polská vláda ztratila kontrolu nad situací.

Putin prozradil, že sám by chtěl o těchto otázkách sepsat stať, zatím však své kolegy z postsovětských zemí seznámí v pátek s některými dokumenty z ruských archivů.

Putin v současnosti zve zahraniční státníky do Moskvy na květnové oslavy 75. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem, na které jsou Rusové hrdi jako na jeden z největších historických úspěchů. Cestu zvažuje mimo jiné americký prezident Donald Trump. Účast už dříve přislíbili francouzský prezident Emmanuel Macron nebo český prezident Miloš Zeman.

Témata:  Vladimír Putin Rusko II. světová válka Sovětský svaz Josif Stalin

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.