MAGAZÍN – Říká se, že láska je jako droga. A jakkoliv dramaticky to může znít, podle vědců toto tvrzení není daleko od pravdy. Láska totiž opravu může být „návyková“ a je třeba se z ní vyléčit.
Po přezkoumání 64 studií zabývajících se láskou a závislostí publikovaných v průběhu posledních 60 let, vědci z oxforské univerzity našli důkazy o dvou různých teoriích závislosti na lásce.
Prvním z nich je to, co označují za „úzký pohled“. Lidé, kteří se cítí osamělí, když jsou sami, doslova skáčou z jednoho vztahu do druhého. To mlže podle vědců signalizovat „úzký“ druh závislosti na lásce. Tato posedlost může být způsobena abnormálními procesy v mozku, které zvyšují signály odměn podobně, jako je tomu u jiných typů závislostí, a které nejsou přítomny u lidí bez závislosti.
A pak je tu „široký“ druh závislosti na lásce. Tato teorie porovnává závislost na lásce s apetitem, kdy se snažíme se uspokojit potřebu. Studie uvádí: „Tento přístupu vychází z toho, že milovat někoho doslova znamená být na něm závislý, i když možná jen slabě.“
Vědci uvádějí důkazy, že oblasti mozku a neurochemické procesy spojené se závislostí a romantickým sblížením, jsou podobné, díky tomu dochází k závěru, že existuje „mnoho“ podobností mezi každodenní romantickou náklonností a závislostí.
Jejich studie proto dochází k jasnému závěru. „V tomto článku jsme tvrdili, že hojně se vyskytující chování, neurochemické a další důkazy podporují tvrzení, že láska je (nebo alespoň může být) závislost. Jde v podstatě o stejný jev, který doprovází chování spojené s užíváním drog, které označujeme jako závislost,“ cituje experty server The Independent.
„Lidem, jejichž životy jsou negativně ovlivněny láskou, by měla být nabídnuta pomoc a léčebné možnosti, které jsou analogické s těmi, které používáme při léčbě drogově závislých,“ dodávají.
Témata: láska, vztahy Láska, intimnosti, vztahy láska
Související
13. srpna 2018 14:05
10. července 2017 17:09
1. července 2017 7:19
30. dubna 2017 13:17
29. dubna 2017 17:39
27. dubna 2017 15:39