Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velká města lidem škodí? V ohrožení jsou zejména ženy

Těhotné ženy by měly být na pozoru
Těhotné ženy by měly být na pozoru
Foto: Pixabay

O tom, že určité vnější vlivy, například cigaretový kouř, mohou mít při těhotenství vliv na zdraví dítěte, již vzniklo mnoho vědeckých textů. Studie vědců z Kolumbijské univerzity Mailman School of Public Health nyní varují, že na vývoj dítěte může mít velký vliv i znečištění v ovzduší. Informoval o tom deník TIME.

Výzkumníci pod vedením Amy Margolisové zkoumali, zda existuje spojitost mezi tím, nakolik byla matka v těhotenství vystavena polyaromatickým uhlovodíkům (PAH) v ovzduší, které znečišťují ovzduší, a chováním jejich dětí.

Již dříve studie ukázaly, že existuje spojitost mezi vysokými úrovněmi PAH a výskytem poruch chování, úzkostí a depresí u dětí ve věku šesti a sedmi let.

Výsledky této studie odhalily, že vysoké úrovně PAH u dětí způsobují menší schopnost ovládat své chování a emoce.

„Během normálního vývoje se děti postupně učí ovládat své emoce a chování – učí se například odložit uspokojení potřeb a kontrolovat své emoce tak, aby ne vždy jednaly impulzivně. Ale tato studie ukázala, že děti, jejichž matky měly během těhotenství vyšší úroveň PAH, tímto normálním vývojem neprošly, což by mohlo způsobovat rizikovější chování během puberty, včetně užívání drog, agresivity a násilí," uvádí deník.

Vědci se domnívají, že PAH mohou způsobovat snížení množství bílé hmoty mozkové a narušit tak nervová spojení v mozku.

Témata:  těhotenství ženy děti

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy