Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsou vaše děti neposlušné? Fyzicky je netrestejte!

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dát dítěti „na holou“ v rámci výchovy není v našich končinách nic ojedinělého. Nová analýza provedená experty z Texaské univerzity v Austinu a Michiganské univerzity ale ukázala, že tento typ třesu může v dlouhodobém hledisku u dětí způsobit rozličné problémy. Informoval o tom server Science Daily.

Studie, která vyšla v dubnovém vydání časopisu Journal of Family Psychology, provedla metaanalýzu studií za pět desetiletí, které dohromady zkoumaly 160 tisíc dětí.

Podle vědců jde o nejúplnější analýzu závěrů ohledně tohoto typu trestů pro děti. Zaměřuje se také pouze na výchovný výprask, který nelze považovat za zneužívání nebo týrání dětí.

Elizabeth Gershoffová z Texaské univerzity v Austinu uvádí: „Zjistili jsme, že výprask lze spojovat s neúmyslnými škodlivými výsledky a nelze jej spojit s okamžitou či dlouhodobou poslušností, což je při trestání zamýšleným cílem."

Výsledky odhalily, že dospělí lidé, kteří byli jako malí biti, měli větší pravděpodobnost vzniku mentálních poruch a antisociálního chování. Sami se pak také nebrání používání stejného typu trestu i na své děti, čímž se bití jako preferovaný typ trestu předává z generace na generaci.

Své děti trestá výpraskem podle zprávy organizace UNICEF z roku 2014 až 80 % rodičů na světě. Podle Gershoffové se navíc ukázalo, že se na dětech výprask podepisuje téměř stejně jako fyzické týrání.

„Jako společnost o výprasku a fyzickém týrání smýšlíme jako o různých jevech. Ale náš výzkum ukázal, že je výprask spojen se stejnými následky na dětech jako týrání, jen se projevují o trošku méně," dodává Gershoffová.

Témata:  těhotenství, rodina, děti děti

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy