Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indiana jako první stát v USA po přelomovém rozsudku zakázala potraty

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Americká Indiana v pátek coby první stát USA od přelomového rozsudku nejvyššího soudu týkajícího se potratů tyto zákroky prakticky zakázala. Nové předpisy schválili zákonodárci v tomto republikány ovládaném státě a krátce poté je podepsal tamní guvernér Eric Holcomb. Stalo se to šest týdnů poté, co nejvyšší soud USA zrušil ústavní právo na ukončení těhotenství.

Agentura AP napsala, že podle nových pravidel, která začnou platit 15. září, budou potraty zcela zakázány s výjimkou situace, kdy plod trpí vadami považovanými za smrtelné. Žena bude moci těhotenství ukončit, pokud bude závažně ohroženo její zdraví. Výjimky se vztahují také na nezletilé oběti znásilnění nebo incestu, ale jen do desátého týdne těhotenství. Podle současného zákona mohou ženy s jistými omezeními na potrat až 22 týdnů od poslední menstruace.

Potratová politika v Indianě se stala předmětem zájmu koncem června, kdy do tohoto státu ze sousedního Ohia přijela desetiletá dívka, jež otěhotněla v důsledku znásilnění. Ve svém domovském státu zákrok podstoupit nemohla, protože tam jsou potraty zakázány po šestém týdnu těhotenství, výjimky pro oběti znásilnění nebo incestu neexistují. Dívka šestitýdenní hranici překročila o pouhé tři dny.

Před indianským Kapitolem v pátek protestovali odpůrci zákazu potratů a na zákonodárce křičeli, aby "se styděli". "Nepřestaneme bojovat dokud nebude mít každý přístup k péči týkající se potratů, do které by nezasahovali politici," uvedla indianská pobočka Americké unie občanských práv (ACLU).

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Voliči v Kansasu tento týden v referendu zamítli návrh na změnu ústavy, který by umožnil většinově republikánským zákonodárcům omezit, nebo zcela zrušit právo na potrat. Šlo o první referendum o potratech v USA od chvíle, kdy nejvyšší soud anuloval ústavní právo na ukončení těhotenství.

Témata:  USA potraty těhotenství, rodina, děti

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy