Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závislost na drogách bude minulostí? Vědci přišli s revolučním objevem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Vakcína, která ruší psychotropní účinky heroinu až po dobu osmi měsíců od použití byla úspěšně otestována na primátech a posouvá se do další fáze výzkumu. Tuto vakcínu vyvíjí americký neziskový institut a slibuje si od ní, že zabrání především recidivě u lidí, kteří se již ze závislosti vyléčili.

Nová vakcína, která po dobu svého působení vyruší jakékoliv „zábavné“ účinky drogy heroin a sebere tak uživateli motivaci se stává realitou. Testy na opicích byly úspěšné. „Potvrdila se naše data z testování na hlodavcích a posunula nás blíže k očekávanému klinickému vyhodnocení,“ uvedl vedoucí projektu Kim Janda. „Věříme, že se tato vakcína prokáže jako bezpečná pro testování na lidech,“ doplnil.

Očkování funguje tak, že „naučí“ imunitní systém tvořit protilátky, které zabrání známému opiátu ve fungování. Jeho uživatel pak nezažije kýženou psychotropní zkušenost a ztrácí motivaci k další dávce. Imunitní systém se učí tím, že ho vakcína vystaví části molekulové struktury heroinu.

Když se poté heroin dostane do lidského těla, nově vytvořené protilátky ho ihned zaměří a heroinové molekuly neutralizují. Vakcinované opice (v tomto případě druh Makak rhesus), na kterých byla vakcína testována, neprojevovaly po užití heroinu žádné náznaky euforie, kterou droga normálně způsobuje, protože molekuly drogy jsou zablokovány dříve, než se dostanou k mozku.

Hlavním cílem výzkumníků je zamezit relapsu již vyléčených narkomanů. Ti by mohli pravidelně vakcínu brát a efektivně tak zajistit, že se k droze již nikdy nevrátí. Mimo jiné by to léčeným mohlo pomoci i po psychologické stránce.

Současný výzkum se zaměřuje čistě na heroin a neřeší možnosti vakcinace proti jiným opiátům či úplně odlišným druhům návykových látek. Základní testování však proběhlo už i pro látku Fentanyl. Vůbec existence takového výzkumu otevírá otázku, zda bude někdy možné takto očkovat celou populaci proti tvrdým drogám a jestli je toto jedna z cest, jak tento škodlivý fenomén ze společnosti vymýtit.

Témata:  drogy očkování lidé

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy