Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci objevili maličkou hvězdu, menší prý už existovat nemůže

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Londýn - Je jen o něco větší než Saturn, ale gravitace na jejím povrchu je 300násobně větší než na Zemi. Právě tak podle mezinárodního týmu vědců z britské univerzity v Cambridgi vypadá dosud nejmenší objevená hvězda.

Odborníci výsledky svého bádání zveřejnili v odborném magazínu Astronomy & Astrophysics. Nově objevená hvězda, která byla pojmenována EBLM J0555-57Ab, se nachází 600 světelných let od Země a je součástí binárního hvězdného systému. Vědci ji objevili, když z pohledu ze Země přecházela před svou větší společnicí.

Odborníci se domnívají, že menší hvězdy, než je tato, již zřejmě ani být nemohou. V opačném případě by totiž tlak na střed hvězdy nebyl dostatečný, aby mohlo docházet k procesu jaderné fúze, kdy se jádra vodíku slučují na helium.

„Náš objev ukazuje, jak malé hvězdy mohou existovat," řekl Alexander Boetticher, který výzkum vedl. „Pokud by tato hvězda vznikla s jen o trochu nižší hmotností, fúzní reakce vodíku v jádře by již nebyla udržitelná, takže by se hvězda přeměnila na hnědého trpaslíka," dodal. Hnědý trpaslík je vesmírné těleso, které sice vzniká podobně jako hvězda, ale kvůli nedostatečné hmotnosti v něm nemohou probíhat veškeré termonukleární reakce.

Portál ScienceDaily uvedl, že takto malé hvězdy jsou mimořádně vhodnými kandidáty pro hledání planet velikosti Země, které mohou mít na svém povrchu vodu v tekutém skupenství. Příkladem je soustava několika planet v systému červeného trpaslíka TRAPPIST-1, z nichž šest by mohlo mít teplotu na povrchu srovnatelnou s naší planetou.

Témata:  vesmir vědci

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 17:37

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy