Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se zbavit bolesti? Vědci pracují na léku, se kterým zapomeneme, že nás kdy něco bolelo

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Výzkumníci přišli s novou třídou léčiv proti bolesti, která funguje na principu blokování nervových cest. Novinka by tak mohla nahradit dosud používané opiáty, které jsou nebezpečné svou vysokou návykovostí a často u nich hrozí zneužití.

Nový lék, který by nahradil využívání opiátů v lékařství, je možná na spadnutí. Jakékoliv komerčně využitelné léčivo by samozřejmě nejdříve muselo projít sérií testů a celým procesem schvalování. Už teď je však jasně, jak moc je objev významný.

Výzkum vedli vědci z texaské univerzity. Ti zjistili, že skupiny molekul se vážou na pár nervových receptorů, z nichž jeden byl doposud neprozkoumaný. Zatímco receptor sigma-1 je už dlouhodobě známý a využívaný, jeho sesterská sigma-2 byla objevena teprve před čtvrt stoletím a až letošní studie ji detailně popsala.

Oba dva receptory jsou slibnými kandidáty na cestu, která by mohla vést až k vyléčení bolesti způsobované poškozenými nervy, která je známá pod názvem neuropatie. Pokud je v mírné formě, pomáhají proti ní klasické prášky proti bolesti jako aspirin nebo ibuprofen. V boji s chronickou bolestí jsou však bezbranné.

V ten moment přichází ke slovu opiáty. Ty mohou pomoci. Jenže jsou návykové a časem je třeba zvyšovat jejich dávky. Mnozí lidé jsou na ně navíc alergičtí. A s tím by právě mohl pomoci nový lék. „Vidíme, že naše objevy mohou pomoci zlepšit kvalitu lidských životů a to je velmi uspokojivé,“ komentoval vědec James Sahn.

Dalším krokem jsou klinické testy, které musí stanovit efektivitu, dávkování a potenciální vedlejší efekty pro člověka. Předběžné výsledky jsou slibné. „Otevírá to nové cesty k léčení neuropatické bolesti bez využití opiátů,“ uvedl Stephen Martin z texaské univerzity.

Témata:  léky bolest

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.