Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válek: Probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v Česku

Vlastimil Válek (TOP 09)
Vlastimil Válek (TOP 09)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že tato výroba by mohla začít fungovat v průběhu jednoho až jednoho a půl roku.

Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik, včetně penicilinu, po několik měsíců. Ministr Válek sdělil, že nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má půl roku na to, aby situaci ohledně dostupnosti léků zlepšila.

Ministr Válek věří, že v průběhu příštího roku bude moci informovat, že se během roku až roku a půl spustí výroba léků v Česku. Zatím ale nezveřejnil podrobnosti o jednáních, protože nejprve chce informovat premiéra a vládu o případném úspěchu.

Podle něj je výroba přímo v České republice řešením jedné z příčin nedostupnosti léků. Válek už dříve oznámil, že bude raději penicilin pálit podobně jako vakcíny, než aby nějakému pacientovi chyběl. Problém ale podle něj nespočívá v tom, že by nebyl dostatek léků, ale že nejsou dostupné ve všech lékárnách. Dodaných léků údajně bylo dost a dosud nejsou spotřebované, takže v některých lékárnách nadále jsou k dispozici.

Ještě v srpnu Válek uvedl, že na podzim bude léků dostatek. "S výrobci a distributory jsme dosáhli dohody, že během nadcházející sezony bude spotřeba plně pokryta. Máme více než dostatečnou rezervu i pro případ zvýšené spotřeby," uvedl.

Pro dlouhodobé řešení tohoto problému je důležité přijetí novely zákona o léčivech, která by výrobcům nařídila udržovat dostatečné zásoby. Tato novela je v současné době projednávána v Poslanecké sněmovně.

Podle Milana Trojánka, přednosty Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Motol, je problém s nedostatečnou dostupností penicilinu globální. "Celosvětově máme omezené výrobní kapacity," uvedl na tiskové konferenci. Penicilin je vhodný zvláště pro své úzké spektrum působení.

Lékaři ho předepisují při streptokokových infekcích, protože má menší vliv na mikroflóru a je šetrnější k životnímu prostředí. Odborníci zdůrazňují, že úzkospektrální antibiotika mají nižší riziko vzniku bakterií rezistentních vůči antibiotikům ve srovnání se širokospektrálními léky.

Témata:  léky Vlastimil Válek

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy