Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osud kontinentů je zpečetěn? Za sto let přijdeme o podstatné oblasti naší planety

Země
Země
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Vědecké studie se většinou zaměřují na to, čeho nového by lidstvo mohlo dosáhnout. Mapují stávající pokroky, odhalují nejrůznější zákoutí přírody nebo zjišťují, kam se budeme posouvat v nejbližších letech. Někteří vědci ale zkoumají, co vše člověk ztratí, a jedna taková studie ukázala, že toho bude opravdu hodně.

Podle odborníků se bude vlivem klimatických změn zvyšovat v následujících desítkách let hladina oceánů. Ta začne postupně pohlcovat stále větší část jednotlivých kontinentů a vyžene obyvatele do vnitrozemí. To by mohl být problém zejména u měst postavených na pobřeží, jako je například Singapur, Sydney, New York, Amsterdam a další.

Vědci se také obávají, že lidstvo díky změnám počasí přijde o tisíce památek. Jen v USA může zmizet okolo 14 tisíc archeologických nalezišť a národních památek do roku 2100, právě v důsledku klimatických změn, které zvyšují hladinu oceánů. 

Vědci na to upozornili v americkém vědeckém časopise Plos One. "Údaje jsou velmi pochmurné, předpokládané zvýšení hladiny způsobí ztrátu podstatné části předkolumbovského i pozdějšího historického odkazu. Globální oteplování vyvolává v tomto směru velmi vážné obavy," uvádějí autoři studie.

Podle předpovědí klimatologů by se hladina světového oceánu mohla do konce století zvýšit v průměru o metr. Vědci tento údaj přenesli na mapu atlantického pobřeží USA a Mexického zálivu a do seznamu ohrožených lokalit byli nuceni zahrnout místa v osmi pobřežních amerických státech. 

Podle autorů by byla potřeba vypracovat co nejdříve plán na podrobnou dokumentaci ohrožených míst a přenesení nejcennějších předmětů na bezpečné místo. V ohrožené zóně ale nejsou jen města nebo vzácná naleziště, ale i velké historické stavby, například floridská pevnost Castillo de San Marcos ze 17. století či národní památník Fort Matanzas.

Témata:  vědci Země 1

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.