Vědecké studie se většinou zaměřují na to, čeho nového by lidstvo mohlo dosáhnout. Mapují stávající pokroky, odhalují nejrůznější zákoutí přírody nebo zjišťují, kam se budeme posouvat v nejbližších letech. Někteří vědci ale zkoumají, co vše člověk ztratí, a jedna taková studie ukázala, že toho bude opravdu hodně.
Podle odborníků se bude vlivem klimatických změn zvyšovat v následujících desítkách let hladina oceánů. Ta začne postupně pohlcovat stále větší část jednotlivých kontinentů a vyžene obyvatele do vnitrozemí. To by mohl být problém zejména u měst postavených na pobřeží, jako je například Singapur, Sydney, New York, Amsterdam a další.
Vědci se také obávají, že lidstvo díky změnám počasí přijde o tisíce památek. Jen v USA může zmizet okolo 14 tisíc archeologických nalezišť a národních památek do roku 2100, právě v důsledku klimatických změn, které zvyšují hladinu oceánů.
Vědci na to upozornili v americkém vědeckém časopise Plos One. "Údaje jsou velmi pochmurné, předpokládané zvýšení hladiny způsobí ztrátu podstatné části předkolumbovského i pozdějšího historického odkazu. Globální oteplování vyvolává v tomto směru velmi vážné obavy," uvádějí autoři studie.
Podle předpovědí klimatologů by se hladina světového oceánu mohla do konce století zvýšit v průměru o metr. Vědci tento údaj přenesli na mapu atlantického pobřeží USA a Mexického zálivu a do seznamu ohrožených lokalit byli nuceni zahrnout místa v osmi pobřežních amerických státech.
Podle autorů by byla potřeba vypracovat co nejdříve plán na podrobnou dokumentaci ohrožených míst a přenesení nejcennějších předmětů na bezpečné místo. V ohrožené zóně ale nejsou jen města nebo vzácná naleziště, ale i velké historické stavby, například floridská pevnost Castillo de San Marcos ze 17. století či národní památník Fort Matanzas.
Související
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34
9. října 2022 19:06