Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cigarety a drogy nejsou nejhorší? Člověka může zabít i samota

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Londýn - Samota a izolace od okolí má neblahé účinky jak na psychiku, tak na fyzické zdraví. Podle nedávných zjištění není odříznutí od společnosti problém jen starších lidí. Stejně ohroženi i děti a mladiství. Dopad samoty na naše tělo je přitom tak velký, jako bychom vykouřili patnáct cigaret denně. Zprávu přinesl server IFL Science.

Účinky osamělosti a izolace byly ve Velké Británii zdůrazněny poté, co komise vytvořená pozdější poslankyní parlamentu Jo Coxovou, jež byla v minulém roce zavražděna v Leedsu, vyzvala vládu, aby vynaložila více prostředků na boj s tímto problémem. Komise zveřejnila zprávu, která uvádí, že jen v samotné Velké Británii trpí osamělostí zhruba 9 milionů lidí (každý sedmá), což má pro ně hmatatelné důsledky.

Odříznutí od okolního světa vede podle očekávání jednotlivce k depresi a může být v pozdějším věku předpokladem pro pokus o sebevraždu. Nedostatek psychické stimulace také znamená, že osamělí lidé mají čtyřiašedesátiprocentní pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence a jsou obecně vystaveni většímu riziku kognitivního poklesu.

Osamělost však neovlivňuje pouze duševní zdraví člověka, může vážným způsobem ovlivnit i to fyzické. Komisí bylo zjištěno že osamělost zvyšuje pravděpodobnost úmrtnosti o 26%. Navíc zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a obezity. Teprve v nedávné době se však ukázalo, že dopad nedostatku sociálních vazeb na naše zdraví se rovná tomu, jako bychom vykouřili 15 cigaret denně.

Jen před pár měsíci lékaři varovali, že osamělost může být pro zdraví člověka stejně špatná jako život s nějakou dlouhodobou závažnou chorobou, např. cukrovkou.

V důsledku to znamená, že pacienti, kteří jsou izolovaní od okolního světa, částečně navštěvují dokroty z toho důvodu, aby měli kontakt s lidmi. Tím pádem je u nich pravděpodobnější, že budou pobírat medikamenty, které nepotřebují. To ještě víc zvýší tlak na zdravotnictví, které v Británii má i tak svých starostí dost.

"Řešení osamělosti je generační výzvou, kterou lze splnit jen pokud se spojí všechny části společnosti v jednu - vlády, zaměstnavatelé, podniky, sociální organizace, rodiny, komunity i jednotlivci. Ti všichni mají svoji roli," uvádí zpráva komise. "Společnou prací dosáhneme změny."

Zpráva vyzývá vládu Velké Británie, aby vynaložila více úsili na řešení problému osamělosti, a byla publikována taky, aby přiměla dobrovolníky podílet se na snižování izolace ve všech částech společnosti, píše IFL Science.

Témata:  cigarety zdraví nemoc lidé

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.