Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobrá zpráva pro bývalé kuřáky? Změna v jídelníčku muže pomoci opravit poškozené plíce

Jablko
Jablko
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Strava bohatá na rajčata a jablka by mohla pomoci opravit poškození plic u bývalých kuřáků. Ukazují to nové výzkumy. Je ale důležité, aby jablka a rajčata byla čerstvá, u zpracovaných plodů zdravotní výhody mizí.

Studie, ze které cituje server The Independent, ukázala, že dospělí, kteří jedli dvě rajčata a více než tři porce jablek denně, vykazovali pomalejší pokles funkce plic než ti, kteří jedli méně než jednu porci. Reparativní účinky však mají pouze čerstvé plody, což znamená, že konzervované nebo zpracované alternativy takto pozitivně nefungují. 

Studie vědců z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zhodnotila stravovací návyky a funkci plic u více než 650 dospělých v roce 2002 a poté opakovala stejné testy na stejné skupině účastníků o deset let později.

Účastníci, kteří pocházeli z Německa, Norska a Spojeného království, také vyplnili dotazníky o jejich stravě a celkovém výživovém příjmu, a podstoupili spirometrii, tedy vyšetření, při kterém lékař zjišťuje funkci pacientových plic. Zohledněny byly také faktory jako věk, výška, pohlaví, index tělesné hmotnosti, socioekonomický stav, fyzická aktivita a celkový příjem energie. 

Je zajímavé, že zjištění, která byla zveřejněna v prosincovém čísle magazínu European Respiratory Journal, zjistila, že spojení mezi stravou a funkcí plic bylo ještě více patrné u bývalých kuřáků.

Ukázalo se, že bývalí kuřáci, kteří přijímali stravu vysokým obsahem rajčat a ovoce, zejména jablek, měli pomalejší snižování výkonu plic během onoho desetiletého období. To naznačuje, že živiny v těchto potravinách pomáhají opravovat škody způsobené kouřením. 

„Funkce plic szačne klesat přibližně ve věku 30 let s variabilní rychlostí v závislosti na obecném a specifickém zdraví jednotlivců," říká doktorka Vanessa Garcia-Larsenová. „Naše studie naznačuje, že konzumace více plodů pravidelně pomáhá zmírňovat úpadek výkonu plic a může dokonce pomoci napravit škody způsobené kouřením.“

„Dieta by se mohla stát jednou z forem boje proti rostoucímu počtu případů Chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) po celém světě,“ uvedla. CHOPN je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Jak z názvu vyplývá jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest - především plicní tkáně, kdy dojde k překážce (obstrukci) v plicní tkáni a tím pacientovi zamezuje v plnohodnotném dýchání. Výsledky studie nabízejí pro kuřáky potenciální způsob, jak se vyhnout vzniku nevyléčitelné chronické obstrukční plicní poruchy (COPD).

Témata:  zdraví ovoce zelenina

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy