Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Perlivé vody nám na rozdíl od sladkých limonád neškodí? Naopak, s lidským tělem dělají divy

Voda v pet láhvi
Voda v pet láhvi
Foto: Pixmac

Perlivou vodu si čas od času dopřeje zřejmě každý z nás. Představuje osvěžující alternativu alkoholických a šumivých sladkých nápojů. Mnoho lidí ji také pije raději než obyčejnou neperlivou vodu. Ve skutečnosti to ale nemusí být tak dobrá volba.

Bublinky v perlivých vodách vznikají přidáním oxidu uhličitého. To ale zároveň znamená, že voda obsahuje slabou kyselinu uhličitou. Adam Thorne, zubař v londýnské Harley Street, varuje, že vedlejší účinky pití perlivé vody mohou být dost alarmující.

„Většina lidí netuší, že šumivé vody jsou extrémně kyselé - pH3 na měřítku kyselosti. Bublinky narušují vaši zubní sklovinu - a časem způsobují bolestivé, žluté popraskané zuby,“ cituje jeho slova deník The Independent.

Jak se ale zdá, ne všichni odborníci s takovým názorem souhlasí. Edmond R. Hewlett, mluvčí Americké dentální asociace, a profesor stomatologie tvrdí, že perlivé neochucené vody nám starosti dělat nemusí. Podle něj jsou nebezpečné pouze jejich ochucené protějšky.

„Víme, že častá konzumace kyselých nápojů může způsobit erozi zubní skloviny. Tyto aromatické přísady v mnoha šumivých nápojích způsobují kyselost a tak musí být považovány za potenciálně erozivní,“ vysvětluje.

Podle něj ale problémy se zuby působí aroma v minerálkách, které zvyšuje kyselost. a nikoliv samotné bublinky. Ty podle něj na zubní sklovinu vliv nemají. „Laboratorní studie ukázaly, že neochucené vody, ať už se jedná o klasické či šumivé, mají velmi nízký erozivní potenciál a nepředstavují riziko pro zubní sklovinu,“ uvedl Hewlett.

Zubař proto radí konzumovat ochucené vody s mírou. Pokud jde o šumivé vody bez příchuti, přiznává, že na závěry je ještě příliš brzy, protože o jejich vedlejších účincích dosud nebylo provedeno tolik výzkumů.

Pitím vod s bublinkami ale netrpí jen zuby. „Mohou také způsobit nadměrnou produkci plynu v trávicím traktu. To samozřejmě způsobuje nadýmání, říhání, plynatost,” říká doktor Simon Anderson, gastroenterolog z londýnské Bridge Hospital.

Varuje, že pití těchto nápojů může být nepříjemné až bolestivé pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku. Ten se projevuje nadýmáním, bolestí břicha, zácpou, průjmem a větry.

Perlivé nápoje mohou také vytvořit tlak v žaludku, což zvyšuje šanci, že se žaludeční šťávy budou vracet jícnem nahoru. To platí zejména u lidí, kteří často trpí pálením žáhy. Doktor Anderson proto doporučuje držet se nesycených nápojů.

Témata:  voda zdraví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.