reklama

5) Mansonova rodina

Charles Manson byl nepopiratelně velmi charismatický muž, který kolem na konci 60. let 20. století vytvořil v Kalifornské poušti komunu mladých hippie čítající asi stovku jeho následovníků. Na rok 1969 Manson předpověděl začátek rasové války. Když se nic nedělo, tak se k tomu rozhodl světu pomoci. Nejslavnější byla vražda  Sharon Tateové, ale sekta měla na kontě minimálně desítku vražd a chystala i atentáty na americké prezidenty Forda a Reagana. Manson byl roku 1970 odsouzen na doživotí a roku 2017 zemřel ve vězení.

4) Davidiáni

David Koresh byl nepochybně inteligentní muž, který dokázal manipulovat s okolím. Prohlásil se za mesiáše a předpověděl, že zahájí apokalypsu nevěřících. Na svém ranči ve Wacu v Texasu se opevnil a zavedl tvrdé pořádky. Muži nesměli pít alkohol a sexuálně žít, zatímco „spasitel“ si dopřával obojího. Aby sekta měla na přípravu na soudný den, věnovala se překupnictví se zbraněmi. To se samozřejmě nelíbilo FBI a po obléhání a boji o ranč padlo 76 davidiánů včetně Koresche.

3) Řád slunečního chrámu

 Švýcar Joseph Di Mambor a Belgičan Luc Jouret zakládají v roce 1984 řád moderních templářů. Jeho ideologie je neuvěřitelným mixem všech moderních trendů od UFO přes reinkarnaci, zednáře až po rytíře templu. Řád má kolem 500 věřících a pobočky v řadě zemí. Vše se začne bortit v roce 1994, kdy v Quebecku Jouret nařídí na žádost „mistrů z jiné dimenze“ zavraždit půlročního chlapce jako antikrista. Sekta se začne pod tlakem úřadů hroutit. Její vůdci se rozhodnou „evakuovat na Sírius“. Evakuace probíhá tak, že se po společné večeři její členové upálí. Ne všichni se však evakuují dobrovolně. Po celém světě tak dobrovolně i nedobrovolně odejde asi stovka sektářů. 

2) Colonie Dignidad

Paul Schäfer, který sloužil za války u Luftwaffe, se po ní vrhnul na dráhu kazatele. Byl úspěšný, a brzy měl kolem sebe řadu věrných oveček. Roku 1961 však pro něj začala být půda v Německu až příliš horká. Byl obviněn ze zneužívání, a tak raději prchl do Chlle, kde koupil ohromný ranč Colonie Dignidad, který nechal přestavět do podoby bavorské vesničky. Ten se z ráje pro sektáře změnil v peklo. Lidé museli až 16 hodin denně pracovat a byli trestáni za pomocí elektrického biče. Schäferovi denně vodili dva až tři malé chlapce. Navíc Schäfer spolupracoval s Pinochetovu tajnou službou DINA a podílel se na mučení politických oponentů. Hrůzu Colonie Dignidad nepřežila asi stovka lidí. Obětí však může být i přes pět set. Schäfer zemřel roku 2010 v 89 letech ve vězení, kde si odpykával trest za pedofilii.

1) Chrám lidu

Sekta vznikla v Chicagu kolem reverenda Jimma Jonese v roce 1955. Jones původně stavil na křesťanské tradici. Později však zavrhl bibli jako prolhanou knihu a prohlásil se nejen za reinkarnaci Mojžíše a Ježíše ale i Lenina! Úřady v USA byly kolem Jonesových praktik čím dál vice znepokojené, a tak se Jim Jones přestěhoval i se svými následovníky do Guyany. Zde založil město Jonestown, které mělo přežít apokalypsu. Naděje se opět proměnily v peklo a v šílenství. Lidé dřeli a hladověli a podrobovali se podivným rituálům. Na zprávy o krutých podmínkách, ve kterých jsou lidé drženi násilím, reagoval kongresman Leo Ryan a s novináři Jonesův ráj v květnu 1978 navštívil. Mnoho lidí chtělo peklo opustit a Jones se rozhodl k radikálnímu řešení. Kongresmana s novináři zabil a povraždil i mnoho lidí, co chtěli odejít. Se zbytkem svých následovníku spáchal sebevraždu. Jatka stála život 918 lidí.

reklama