reklama
Bolestivé tajemství prince Williama: Proč přes sňatkem s Kate tolik váhal? - anotační obrázek
Bolestivé tajemství prince Williama: Proč přes sňatkem s…

I když se říká, že přehnaná hygiena škodí, rozhodně nám může ublížit také to, když se nebudeme mýt vůbec. Doktor Cameron Rokhsar, profesor dermatologie na Mt. Sinai Medical Center v New Yorku, pro server USA Today popisuje, co by se stalo s lidským tělem, pokud se celý rok nebudete koupat či sprchovat.

Zápach

Asi vás nepřekvapí, že po 356 dnech bez sprchy by vaše tělo pořádně smrdělo. Rokhsar uvádí, že tento zápach pravděpodobně přijde jako důsledek bakterií a mrtvé kůže, která se na vás hromadí. Po roce se na povrchu těla vytvoří vrstva mrtvé pokožky. Navíc se na ní rozmnoží bakterie, které vylučující nepříjemný zápach, když se mísí s naším potem.

Hnědé hrudky

Podle dermatoložky Lauren Plochové se kůže nejprve stane mastnou nebo suchou, pak bude nakažena houbami nebo kvasinkami a bakteriemi. Nečistoty na pokožce by pak mohly způsobit bradavice. Doktorka Caroyln Jacobová, ředitelka Chicagské kosmetické chirurgie a dermatologie, uvedla, že mastné části těla budou shromažďovat nečistoty a znečišťující látky. To se stane v místech, kde tělo produkuje většinu mastnoty – tedy v podpaží, za ušima, na krku a pod ženskými prsy.

Mrtvá kůže na těle se za normálních okolností dostává na povrch a je splachována při sprchování, řekla Jacobová, členka Americké akademie dermatologie. Když se tento proces zastaví, mrtvá kůže se spojí s mastnotou z vašeho těla. Na kůži se začnou tvořit fleky a hrudky, které získají hnědý odstín.

Vyšší riziko infekce

Pokud se rok nebudete mýt, nahromadí se na kůži nečistoty a mrtvá kůže. Je proto pravděpodobné, že vám to způsobí infekce měkkých tkání, varuje Rokhsar. „Zatímco zpočátku infekce nemusí být tou hlavní starostí, hromadění velkého množství bakterií na kůži může představovat riziko, pokud by byla bariéra kůže nějakým způsobem ohrožena – například při říznutí nebo škrábnutí," řekla Plochová.

Svědění hlavy

Mrtvá kůže na pokožce hlavy, které obvykle říkáme lupy, by vyvolala svědění. A po roce podle Rokhsara bude toto svědění „extrémní“. Pokud si nebudete mýt a česat vlasy, tak se na ní podle Jacobové nahromadí kůže a nečistoty. Nakonec by vlasy vypadaly matné a rozcuchané.

Akné a otoky

Hromadící se bakterie na vaší pokožce, podle Jacobové, mohou způsobit zánět vlasových folikul a způsobit pupínky. Rokhsarová dodává, že se začne také tvořit akné a různé otoky.

Problémy v tříslech

Jacobová varuje lidi, aby dbali především na čistotu v oblasti rozkroku. Varuje, že je pravděpodobné, že by právě tuto oblast postihla vyrážka, opruzeniny či kombinace kvasinek a zánětů, které způsobují velmi silnou bolest.

Nečistota mezi prsty

Když hovoříme o slabinách, houba, která může růst mezi vašimi prsty, se může snadno rozšířit do oblasti pánve. Jakubová uvedla, že mezi prsty na nohou se hromadí mrtvá kůže, která se stane křehkou. Odsud se pak mohou přenášet houby, které se mohou dostat až do vašeho svalstva, zatímco nohy prostrkujete přes kalhoty nebo spodní prádlo.

Rokhsar předpovídá, že trvá přibližně týden, než se lidské tělo po roce bez mytí nakonec dostane do normálu. Plochová však naznačuje, že to může trvat déle. Někteří její pacienti si některé části těla nemyjí celé měsíce. Pak může trvat týdny, než se kůže vrátí do normálního stavu.

8 komentářů (Poslední 14.03. 13:27) Napište svůj názor

reklama