reklama

Pravidelnost návratu Halleyovy komety předpověděl v roce 1705 anglický astronom Edmund Halley. Jako první se totiž pokusil vypočítat její eliptickou dráhu a zároveň určit, jaké je působení velkých planet jako Jupiter na návrat podobných komet. Dříve už navíc konstatoval, že komety pozorované v letech 1531, 1607 a 1682 mají velmi podobné oběžné dráhy.

Potvrzení své premisy se však Halley nedožil, zemřel v roce 1742. Halleyova kometa se vrátila na den přesně před 260 lety, 25. prosince 1758 ji pozoroval německý sedlák a amatérský astronom Johann Georg Palitzsch.

Naposledy lidé pozorovali Halleyovu kometu v roce 1986, nedosahovala však takové jasnosti jako při předchozích pozorováních a spoustu lidí jí kvůli tomu vůbec nevidělo. Při každém průletu kolem Slunce ztratí kometa asi metr vysokou povrchovou vrstvu. Další průlet kolem Země se předpokládá 29. července 2061.

Halleyovu kometu už navštívilo pět meziplanetárních sond. Sověti ji pokořili sondami Vega 1 a 2, Japonci sondami Suisei a Sakigake. Nejúspěšnější však byla sonda Giotto, která zblízko pozorovala její jádro. Určila tak jeho velikost 16 x 7 x 8 kilometrů.

Někteří vědci dokonce zastávají teorii, že život na Zemi se vyvinul z bakterií, které na naši planetu přinesly komety. Podle většiny vědců je však tato teorie dnes spíš méně pravděpodobná, stále si s ní však počítá.

reklama