Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci přinesli další důkaz pro to, že život na Zemi přišel z vesmíru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Space.com

Paříž - Zatímco se někteří vědci snaží najít život mimo naši planetu, jiní zkoumají, jak vůbec vznikl život na té naší. Mezi hlavní spory přitom patří, zda základ pro život vznikl na Zemi, nebo zda byl na ni zanesen cizím tělesem z vesmíru. Důkayz nahrávající druhé z těchto teorií nyní našli vědci z francouzské Université Nice Sophia Antipolis. Informoval o tom server PerfScience.

Výzkumný tým v unikátním experimentu vytvořil umělou kometu, aby mohl zkoumat, zda by mohla kometa být schopná přinést na planetu potřebné prvky k vytvoření života. Své výsledky pak publikovali ve vědeckém časopisu Science.

Francouzští chemici umělou kometu vytvořili za použití amoniaku, vody a metanolu při nízkých teplotách a tlaku. Materiál byl následně ozářen ultrafialovým zářením. Výsledky byly podle vědců překvapivé – na umělé kometě totiž našli ribózu, která je klíčovým cukrem pro živé organismy.

Ribóza a další cukry, které vědci na kometě našli, jsou totiž základním stavebním kamenem pro DNA a RNA. Výsledky experimentu tak nahrávají teorii, že život byl na naši planetu původně zanesen z kosmu. To by zároveň ale znamenalo, že stejným způsobem mohl život proniknout i na další planety.

Témata:  vesmir komety 1 život

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.