reklama

Základním dělením, které většina lidí používá, je rozdělení na spreje, gelové nebo tuhé deodoranty. Ve skutečnosti ale nad nimi visí ještě jedna kategorie, a sice rozdělení na antiperspirant a deodorant.

Rozdíl v nich je podstatný. Antiperspirant uzavírá vývody potních žláz a snižují jejich funkční aktivitu, čímž snižuje tvorbu potu. Naopak deodorant potlačuje nepříjemný zápach, ale pocení nezabraňuje.

To, jestli v obchodě sáhneme po spreji, gelu nebo tuhém přípravku, není tak podstatné. Co se týče účinnosti, nezávislé testy ukázaly,že je u všech forem víceméně podobná.

Někteří dermatologové ale tvrdí, že sprejové deodoranty a antiperspiranty jsou nejlepší volbou, protože tuhé přípravky s sebou při aplikaci nesou riziko kontaminace přípravku bakteriemi nacházejícími se na povrchu kůže.

Je ale lepší pořídit si deodorant nebo antiperspirant? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Některé antiperspirant obsahují hliníkové soli a mohou vyvolat podráždění pokožky nebo alergickou reakci, která se projeví zarudnutím kůže a svěděním.

Oproti tomu deodorant sice nepotlačuje pot, ale zároveň není pro lidskou pokožku tak zatěžující, jako právě antiperspirant. Pocení jako takovému ale nedokáže zabránit ani jeden z přípravků, a jelikož jde o přirozenou reakci těla, nebylo by to ani žádoucí.

Odborníci radí, aby lidé, kteří se příliš nepotí, v první řadě sáhli po deodorantu, neboť je pro tělo méně škodlivý. Pokud bude jeho účinnost nedostatečná, až poté by měli zvolit antiperspirant. 

0 komentářů Napište svůj názor

reklama