reklama

Cibule obsahuje stejně jako česnek alicin, což je látka, která slouží jako přirozená obrana proti škůdcům. V roce 1944 ale dva výzkumníci zjistili, že má i antibakteriální (antibiotické) a fungicidní (protiplísňové) účinky.

Díky tomu ji lze považovat za přírodní antibiotikum, a proto se doporučuje užívání například cibulového sirupu jako doplňku ke klasickým lékům. Mnohé populární internetové stránky radí sirup používat i jako lék na nachlazení a kašel, tam ale nemá tak velký účinek, protože jde o nemoci virového původu.

Přesto sirup při těchto nemocích uškodit nemůže, stejně jako při rýmě. V těchto případech jsou sice jeho léčivé účinky sporadické a nemají takový účinek jako například v případě jiných nemocí, rozhodně ale neuškodí. Kde se naopak cibule uplatní v plné formě je v léčbě infekcí způsobených zlatým stafylokokem rezistentním na meticilin. Tím se lze nakazit například v nemocnicích.

To ale není jediný prokázaný léčivý účinek cibule. Studie zjistily, že se uplatní i v léčbě aterosklerózy, při snižování ukládání tuků v cévních stěnách, ve vyrovnání hladiny lipoproteinů nebo při snižování krevního tlaku. Dokáže také bojovat s cholesterolem a snížit hladinu krevního cukru u diabetiků.

Cibule se uplatní i v létě, kdy je kolem nás spousta bodavého hmyzu. Pokud vás píchne například včela nebo vás kousne nějaká muška, stačí na místo přiložit rozkrojenou cibuli. Bolest i otok se zmenší.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama