Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojitost mezi spánkem a rakovinou? Klíč se ukrýval v DNA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Může spánek vyvolat rakovinu? Podle nové studie je to více než pravděpodobné. V ohrožení jsou zejména ti, kteří nedodržují lékaři stanovená pravidla.

Doporučená doba, kterou by měl člověk strávit spánkem, je 7 až 9 hodin denně. Vědci nyní zjistili, že pokud spíte v noci méně než sedm hodin, můžete si nevratně poškodit DNA.

To může mít do budoucna komplikovanou dohru. Nedostatek spánku totiž podle odborníků z Hong Kongu vede k mutacím, které mohou vyústit v rakovinu.

Vědci prováděli studii na tamních lékařích, u nichž se předpokládá, že spánkový režim kvůli práci v noci nedodržují. Vědci srovnali jejich krevní vzorky a zjistili, že jejich DNA je narušená. 

Ačkoliv šlo o lékaře, kteří měli noční služby a přerušovaný spánek jen zhruba 6x za měsíc, DNA měli v o třetinu horším stavu, než jejich vyspaní kolegové.

Bez pravidelného spánku se DNA hůře opravovala, což může vést k odumírání buněk a podle vědců v konečné fázi i k rakovině.

Témata:  lékaři spánek

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 21:41

Hamás ukázal rukojmího na videu. Zmocnil se ho na festivalu

Teroristé z palestinského hnutí Hamás ve středu zveřejnili video s jedním z rukojmích. Podle médií jde o izraelsko-amerického mladíka, kterého se militanti zmocnili na festivalu. V rámci války v Gaze má brzy následovat další fáze - izraelská ofenziva do Rafáhu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy