Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Televize jako největší zabiják? Jejím sledováním můžete zemřít

televize
televize
Foto: Pixabay

Nebezpečí na nás číhá doslova na každém rohu. Nejednoho z nás proto napadne, že nejbezpečněji se můžeme cítit doma v obýváku, například u sledování televize. Ani to už ale neplatí. Dlouhé sledování televizních programů podle serveru BBC může vést ke zvýšenému riziku úmrtí na krevní sraženinu v plicích.

Výzkumníci pozorovali divácké návyky u 86.000 lidí mezi lety 1988 a 1990 a v následujících 19 letech monitorovali jejich zdravotní stav. Špatná zpráva pro televizní fanoušky je, že podle výsledků výzkumu každé dvě hodiny sledování televize denně navíc zvyšují riziko fatální plicní embolie o 40 procent.

Lidé, kteří koukají na televizi pět a více hodin denně, mají více než dvakrát větší pravděpodobnost, že na tuto nemoc zemřou, než ti, kteří sledují televizi méně než 2,5 hodiny.

Badatelé varují především před sledováním dlouhých televizních seriálů, kdy někteří diváci doslova hltají jeden díl za druhým.

Plicní embolie je způsobena ucpáním krevního řečiště v plicích vmetkem nejčastěji z dolních končetin. Spolupodílí se na ní však i řada dalších faktorů.

Jako prevenci vědci doporučují jít na procházku a protáhnout se každou hodinu, kdy sledujete televizní pořady. Nebo si jít zahrát hru Pokémon GO, což je nová a stále oblíbenější hra nejen mezi dětmi, kdy hráč musí při lovu fantazijních tvorů na svůj mobil vyrazit ven a nachodit několik kilometrů.

Studie byla provedena však ještě předtím, než se rozšířily a staly oblíbenými mobily a další moderní technické přístroje. Proto by bylo podle vědců užitečné provést další výzkum a zjistit, zda nepředstavují pro zdraví člověka dokonce ještě větší hrozbu než televize.

Témata:  lidé televize

Související

Aktuálně se děje

2. srpna 2025 19:12

Eva Toulová opět budí vášně. Překvapila svým outfitem na Prague Pride

Eva Toulová, režisérka známá svými kontroverzními módními volbami, se na letošním Prague Pride rozhodla znovu šokovat. Její outfit, který byl prakticky nahý, opět přitahoval pozornost médií.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Roman Staněk ve F2 na okruhu Hungaroring (3. srpna 2025).

Formule 2: Česko má důvod k oslavám. Staněk obsadil v hlavním závodě na Hungaroringu druhé místo

Český pilot Roman Staněk obsadil v hlavním závodě formule 2 na Hungaroringu druhé místo. Z vítězství se radoval jeho týmový kolega Leonardo Fornaroli, který i přes pětisekundovou penalizaci za překročení rychlosti v boxové uličce dokázal udržet vedení. Staněk, který předtím slavil triumf v Belgii, se tentokrát musel spokojit s druhým místem, zatímco třetí pozici obsadil Jak Crawford.