reklama

Archeologové v Číně objevili 2000 let starý bronzový hrnec, který obsahoval žlutou tekutinu, kterou starověcí Číňané považovali za „elixír nesmrtelnosti“. Vzhledem k tomu, že tato směs byla objevena v hrobce mrtvé osoby, pravděpodobně nebyl příliš účinný.

Tajemný hrnec byl objeven v čínské provincii Che-nan na archeologickém nalezišti, které se nachází v blízkosti dnešního města Luo-jang. Čínská státní tisková agentura  Xinhua uvádí, že spolu s nádobou naplněnou tekutinou objevili vědci také velké množství malovaných hliněných nádob, bronzových artefaktů a dokonce i ozdobnou lampu ve tvaru divoké husy.

Když byla nádoba v říjnu 2018 objevena, vědci předpokládali, že nažloutlá kapalina je alkoholický nápoj, protože měl „aroma vína". Další výzkum však ukázal, že 3,5 litru kapaliny je vlastně vyrobeno z dusičnanu draselného a alunitu. To jsou složky „elixíru nesmrtelnosti“, o němž se psalo ve starověkém taoistickém textu.

„Je to poprvé, kdy byly v Číně objeveny mýtické léky na nesmrtelnost,“ vysvětluje Shi Jiazhen, vedoucí Institutu kulturních památek a archeologie v Luo-jangu. „Kapalina má významnou hodnotu pro studium starověkých čínských myšlenek o dosažení nesmrtelnosti a evoluci čínské civilizace. Hrobka poskytuje hodnotný materiál pro studium života západních hanských šlechticů i pohřebních rituálů a zvyků doby,“ dodal.

Lektvar samozřejmě ve skutečnosti žádné vlastnosti prodlužující život nemá - zvláště poté, co po staletí ležel v zaprášené hrobce Dusičnan draselný je iontová sůl používaná v hnojivech, ohňostrojích a při zpracování masa. Ve vysokých koncentracích může být látka toxická.

Využití alchymie ve snaze dosáhnout nesmrtelnosti se objevuje ve všech kulturách napříč světem - od středověké Evropy až po feudální Japonsko. Čínští císaři byli touto myšlenkou zvláště posedlí. Velké množství císařů a jiných elit totiž zemřelo po otravě rtutí po požití „elixíru nesmrtelnosti“.

reklama