PR článek - Asi už neexistuje téměř nikdo, kdo by o bungee jumpingu alespoň neslyšel. Kde se ale vzal a proč patří mezi nejoblíbenější adrenalinové sporty současnosti?
Co je to vlastně bungee jumping?
Než se do toho vrhneme, připomeňme si, co vlastně bungee jumping je. Jedná se o adrenalinový sport, při kterém skáčete volným pádem z výšky několika desítek až stovek metrů.
Aby se nejednalo o poslední zážitek vašeho života, máte ke kotníkům nebo k celotělovému postroji upevněné pružné lano, které se vybírá podle délky skoku i vaší hmotnosti. Takto si můžete skočit sami, nebo klidně v tandemu s dalším odvážlivcem.
Krátce o historii bungee jumpingu
Základy bungee jumpingu byste našli v domorodých legendách souostroví Vanuatu v Jižním Pacifiku. Praví se, že tam jedna žena utíkala od manžela a vzala to přes korunu stromu. Tam si kolem kotníků uvázala liánu a vrhla se dolů.
Dolů se vrhnul i její manžel, který ji stihl dohonit, leč na liánu nepomyslel. Tento zvyk se pak u některých kmenů začal používat jako zkouška dospělosti, jinde zase pro zajištění dobré úrody.
Moderní historii bungee jumpingu odstartoval v roce 1979 nelegální skok z bristolského mostu pod taktovkou Klubu nebezpečných sportů. Skončilo to sice pokutou, ale to klub rozhodně neodradilo v dalších pokusech. Popularita se zvyšovala a v roce 1993 jste si poprvé mohli skočit i v Česku.
Co z bungee dělá tak oblíbený zážitek?
Překonávání svých strachů je hnacím motorem většiny z nás. Ale jen málokdo si k tomu nutně potřebuje vybírat reálně nebezpečné aktivity. Zatímco řada adrenalinových sportů může končit fatálně, bungee jumping mezi ně při dodržení bezpečnostních opatření nepatří. Naopak se jedná o jeden z nejbezpečnějších extrémních sportů.
Další věc, která všechny budoucí skokany potěší, je také poměrně nízká cena tohoto zážitku. Pohybuje se v základu okolo tisícovky. Jedná se tak o adrenalin dostupný téměř každému.
Jak bungee jumping probíhá
Abyste se mohli přesvědčit, že na to máte, musíte si nejprve koupit poukaz na bugee. S ním už se jen objednáte na domluvený termín. Jakmile budete na místě, čeká vás podpis souhlasu, proškolení a také výběr lana vám na míru.
Až budete připoutaní, počkáte na signál a skáčete! Možností máte několik, spadnout po zádech, skočit po hlavě, případně pak po nohou.
A je to tady, volný pád k zemi a brutální adrenalin v krvi. Po chvíli začne pružné lano pád brzdit a než se nadějete, letíte zpět nahoru a takhle se ještě chvíli pohoupete. Doporučujeme nechat velký oběd až na potom.
Jakmile se dohoupete, pošle vám obsluha na laně hák, který si připnete k postroji a jede se nahoru. V tuhle chvíli vámi zmítá adrenalin v kombinaci s endorfiny a zažíváte pocit úlevy a euforii zároveň.
Kde si bungee skočit?
Skáče se po celém světě, ale pokud hned nechcete vyrazit pokořit ty nejvyšší mety, dost dobře se vyřádíte i u nás.
Bungee jumping si v Česku skočíte hned v několika lokalitách. Celoročně se skáče z TV věže v Harrachově – díky výšce 36 m se jedná o skvělý úvod do skákání i pro nováčky. Další metu pak nabízí 62metrový most v Chomutově. Je tu možnost skočit si i z jeřábu z 50 až 110 metrů, a to v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a Plzeň.
Všechny zážitkové poukazy najdete na jednom místě na Adrop.cz. Stačí jen vybrat, který skok si vyzkoušíte nejdřív. Nebo vyberete jiný z více než 700 zážitků? To už záleží na vás.
Témata: Bungee Jumping, pr článek