Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dezinformátoři mají žně. Mezi miliony lidí šířili nebezpečné video o koronaviru

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Na facebooku a dalších sociálních sítích se v posledních dnech stalo hitem video propagující konspirační teorii o pandemii a nebezpečná tvrzení jako to, že nošení roušky a umývání rukou zvyšuje pravděpodobnost nákazy koronavirem. Platformy se nyní snaží jeho šíření zastavit, zakročily ale až poté, co se dostalo nejméně k milionům uživatelů.

O případu informují americká média. Více než 20minutové dezinformační video je prezentováno jako "upoutávka" na celovečerní "dokumentární" film s názvem Plandemic (spojení anglických slov pro plán a pandemii, pozn. ČTK).

Jeho hlavní hvězdou je Judy Mikovitsová, což je známá tvář komunity odpůrců očkování a autorka řady pochybných tvrzení o účinku vakcín. Ty jsou zároveň jádrem spiklenecké teorie v novém videu, podle kterého je koronavirus jen zástěrkou pro další rozšíření očkování.

"Za několik hodin se z videa stal jeden z nejrozšířenějších příkladů dezinformací o koronaviru, který na předních technologických platformách nasbíral miliony zhlédnutí," uvádí televize NBC News. Daný materiál je podle ní mnohem uhlazenější než jiná podobně zaměřená videa, jeho dosah navíc podpořily některé "méně významné celebrity" včetně hráčů nejvyšší ligy amerického fotbalu a "influencerů" s miliony fanoušků.

Šíření manipulací a konspiračních teorií není na sociálních sítích běžně zakázané, pokud nejde o koordinovanou snahu s podvodnými prvky, kvůli pandemii covidu-19 ale technologické společnosti svůj přístup upravily a začaly například mazat nepodložené spekulace o roli mobilní sítě 5G, které vyvolaly vlnu žhářských útoků na telefonní antény. Proti videu Plandemic ve čtvrtek oznámil kroky Facebook, YouTube i server Vimeo.

"Naznačovat, že kvůli nošení roušky byste mohli onemocnět, by mohlo způsobit bezprostřední ohrožení (zdraví), video tudíž odstraňujeme," uvedl zástupce Facebooku. "Rychle odstraňujeme nahlášený obsah, který porušuje naše zásady komunity, včetně obsahu, který zahrnuje lékařsky nepodložená doporučení ohledně covidu-19," oznámil YouTube. Například Twitter ale zaujal jiný postoj, video s Mikovitsovou prý neporušuje pravidla kolem dezinformací.

I na twitteru se mu přitom dostávalo velké pozornosti, podle webu BuzzFeed News se šířilo také na instagramu. Na YouTube měly nejúspěšnější kopie před smazáním přes šest milionů zhlédnutí, napsala NBC News, zatímco jedna z verzí na facebooku nasbírala za 24 hodin desetitisíce sdílení a miliony reakcí. Zastavit šíření takovéhoto obsahu není vůbec jednoduché, neboť se zpravidla objevuje v dalších a dalších kopiích, což může podpořit také snaha autorů prezentovat svá tvrzení jako předmět cenzury.

Video Plandemic kombinuje vícero nepravd o současné zdravotnické krizi, jejichž šíření odborníci včetně šéfa Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse označují jako "infodemii". NBC News v reportáži z toho týdne upozornila, že konspirační teorie už doléhají na americké zdravotníky, kteří se s jejich stoupenci setkávají ve virtuální sféře i při práci.

Několik lékařů se prý svěřilo, že se jim opakovaně dostávají do rukou pacienti, kteří kvůli dezinformacím vyhledali péči příliš pozdě. Newyorský kardiolog Hadi Halazun zase popsal vyčerpávají debaty s uživateli facebooku, kteří o koronaviru hovoří jako o "fake news" a mají za to, že "nemocnice jsou prázdné". "Řekl jsem jim: jsem skutečný lékař, na JIP v mé nemocnici je 200 lidí. (...) Bavil jsem se s nimi a oni mě¨zablokovali. Odešel jsem z práce a cítil jsem se hrozně demoralizovaný," řekl.

Témata:  Facebook YouTube konspirační teorie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy