Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zuckerberg vyhlásil odpor vůči vládním cenzurám. Míříme do světa bez faktů, varuje nositelka Nobelovy ceny

Mark Zuckerberg, autor: Anthony Quintan
Mark Zuckerberg, autor: Anthony Quintan
Foto: Facebook

Meta, společnost Marka Zuckerberga, která vlastní platformy Facebook a Instagram, se ocitla pod palbou kritiky po svém rozhodnutí ukončit program ověřování faktů v USA a uvolnit omezení týkající se některých témat, jako je imigrace nebo gender. Laureátka Nobelovy ceny za mír Maria Ressa toto rozhodnutí označila za krok, který otevírá dveře „světu bez faktů“ – světu, který podle ní nahrává diktátorům a ohrožuje demokracii i novinářskou práci.

Ressa, americko-filipínská novinářka a spoluzakladatelka zpravodajského serveru Rappler, ostře kritizovala Zuckerbergovo odůvodnění, že změna je otázkou svobody projevu. Podle ní jde spíše o honbu za ziskem a mocí na úkor bezpečnosti uživatelů. Tvrdí, že odstranění faktických kontrol povede k šíření lží, strachu a nenávisti, což výrazně zhorší stav informační integrity a ohrozí uživatele na celém světě.

Meta oznámila, že v USA nahradí ověřování faktů crowdsourcovaným systémem, podobným „komunitním poznámkám“ na platformě X (dříve Twitter). Ostatní změny, včetně odstranění omezení témat, budou zavedeny celosvětově, ačkoliv odstranění faktcheckingu mimo USA zatím není v plánu. Zuckerberg zároveň uvedl, že Meta bude spolupracovat s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem na odporu vůči vládním cenzurním zásahům.

Ressa i další kritici varují, že tato rozhodnutí přicházejí ve chvíli, kdy je demokracie již ohrožena zneužíváním sociálních sítí. Organizace jako Amnesty International upozorňují na konkrétní případy, kdy byly platformy společnosti Meta využity k šíření nenávisti a násilí. Například na Filipínách byly Facebookem mladí aktivisté označováni za „komunistické povstalce“ a „teroristy“, což mohlo mít tragické důsledky.

Meta se již dříve ocitla v centru skandálů kvůli selháním při moderaci obsahu. Po masakru Rohingů v Myanmaru v roce 2018 Facebook přiznal, že jeho platforma byla použita k podněcování nenávisti a násilí. Podobné problémy byly hlášeny i v jiných částech světa, například v Etiopii, kde byl Facebook využíván ozbrojenými skupinami a obchodníky s lidmi.

Maria Ressa označuje současné období za klíčový moment pro přežití novinářské práce a demokracie. Zároveň slibuje, že bude usilovat o zachování informační integrity a bojovat proti šíření dezinformací. Podle ní jsou rozhodnutí společnosti Meta krokem zpět, který může mít katastrofální důsledky pro světový řád. 

Témata:  Facebook Mark Zuckerberg

Související

Aktuálně se děje

24. ledna 2025 21:10

"Lidé kvůli vám utíkají do zahraničí." Robert Fico dostal ostrý dopis

Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy