Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.
Zuckerberg uvedl, že dosavadní systém ověřování hoaxů byl příliš politicky zaujatý a podkopával důvěru uživatelů. Namísto toho bude Meta používat systém podobný platformě X (dříve Twitter), kde uživatelé sami přidávají kontext a poznámky k příspěvkům. Obsahové týmy Meta budou přemístěny z Kalifornie do Texasu, což Zuckerberg zdůvodnil menšími obavami z politické zaujatosti.
Meta rovněž plánuje odstranit omezení týkající se témat, jako jsou imigrace nebo genderová identita, která označila za "neodpovídající mainstreamovému diskurzu." Filtry obsahu budou zaměřeny především na nelegální a vysoce závažné porušení pravidel, zatímco méně závažné problémy budou řešeny až na základě uživatelských hlášení. Zuckerberg přiznal, že tento přístup povede k nižší míře odhalení problematického obsahu, ale zároveň sníží počet chyb, kdy byly nesprávně odstraněny příspěvky nebo zablokovány účty.
Zuckerberg otevřeně kritizoval vládní tlaky na cenzuru, zejména v Evropě, kde je podle něj zaváděno stále více zákonů omezujících svobodu projevu. Zmínil také Latinskou Ameriku, kde tajné soudy údajně nařizují technologickým firmám odstraňovat obsah bez transparentnosti. Spolupráci s prezidentem Trumpem označil za příležitost postavit se těmto trendům a bránit americké firmy před regulačními zásahy.
Meta Oversight Board, nezávislá dozorčí rada společnosti, oznámila, že plánuje blíže spolupracovat s Metou na zajištění efektivity a přátelského přístupu k svobodě projevu. Zároveň zdůraznila nutnost zapojení uživatelů do rozhodování o obsahu. Odstupující prezident globálních záležitostí Nick Clegg, který byl klíčovou postavou při zakládání této rady, bude nahrazen Joelem Kaplanem, prominentním republikánem.
Pro uživatele budou tyto změny znamenat větší svobodu sdílet své názory na kontroverzní témata. Na druhé straně se však zvyšuje riziko šíření dezinformací a méně přísného dohledu nad nelegálním obsahem. Meta zároveň zdůrazňuje, že se bude snažit vyvážit svobodu projevu s odpovědným přístupem k moderování obsahu.
Změny oznámené Markem Zuckerbergem představují významný posun v přístupu Meta k regulaci obsahu, který odráží širší kulturní a politické trendy ve Spojených státech i ve světě. Budoucí dopad těchto rozhodnutí na kvalitu diskuse a bezpečnost uživatelů na platformách Meta bude záviset na jejich implementaci a reakci uživatelské komunity.
Témata: Facebook
Související
11. prosince 2024 22:15
27. srpna 2024 20:41
17. března 2024 11:57
5. března 2024 19:22
8. listopadu 2023 11:43
4. října 2023 19:01