Mnozí si myslí, že sláva automaticky znamená bohatství. Ale realita je jiná, a zejména po odchodu do důchodu mohou být slavní umělci finančně zranitelní. V Česku jsou někteří herci a zpěváci nuceni pracovat i v seniorském věku, protože jejich důchody sotva pokryjí základní životní náklady.
Tváře, které kdysi bavily davy, nyní bojují s každodenními problémy a hledají způsoby, jak se uživit, když systém, který podporovali, jim nepřináší dostatečnou podporu.
Je těžké přehlédnout, že někteří lidé závidí umělcům i jejich nízké důchody, ale naštěstí jsou tu i tací, kteří si váží jejich celoživotního přínosu.
Lidé jako Olga Menzelová se rozhodli, že umělci si zaslouží důstojné zacházení i ve stáří. Jak říká sama Menzelová: „O umělce, kteří v životě něco dokázali, na konci života, když už nemohou pracovat, není důstojně postaráno.“
Olga Menzelová upozorňuje, že v Česku existuje mnoho umělců, kteří se nacházejí v tíživé situaci, ale z různých důvodů mají ostych požádat o pomoc. Ať už jde o finanční problémy, nedostatečnou zdravotní péči nebo jiné životní obtíže, tito lidé se často raději potýkají s těmito výzvami sami, než aby se obrátili na podporu. Jak uvedl Blesk.
„Bohužel v Česku panuje klišé, že ten, na koho je vidět, disponuje nepřeberným množstvím finančních prostředků, a žádnou pomoc tudíž nepotřebuje. Ale právě tady je velký rozdíl mezi postavením autora a výkonného umělce. Autor je ten, který pobírá za svoje autorská díla honoráře a tantiémy, ale výkonný umělec, co si neodpracuje, to nemá...“ vysvětlila webu Menzelová.
Jaroslava Obermaierová (78) stále pracuje, i když by mohla být v důchodu. Jak řekla pro ŽivotvČesku.cz, člověk by měl zůstat aktivní, pokud mu to zdraví dovolí. V »zápřahu« je od dvaceti let, kdy po DAMU nastoupila do divadla v Kladně. „Pokud se mě ptáte na starobní důchod, tak mám plus minus patnáct tisíc korun," prozradila herečka.
Jaroslava Obermaierová otevřeně přiznává, že její důchod je zhruba 15 tisíc korun, ale nestěžuje si. Přestože si nedopřeje luxusní dovolenou, je spokojená, že může stále pracovat. "Mám, co mám. Asi přežiji, ale dovolenou na Maledivách si už nedopřeji," uvedla s humorem. Podobně i Jiří Krampol (86) říká, že jeho důchod kolem 20 tisíc by na pokrytí nákladů nestačil bez práce. Obermaierová však zdůrazňuje, že jiní senioři, kteří nejsou schopni pracovat, mají s podobnými důchody mnohem těžší život.
„Důchod mi pokryje holý nájem. Za léky platím měsíčně přes dva tisíce. Jen z důchodu bych bydlel pod mostem ve starém kožichu po Heleně Růžičkové a chlastal krabičáky,“ svěřil se loni Krampol Blesku.
Uršula Kluková (83) popisuje, jak celý život milovala herectví, ale ve svém dalším životě by se této profesi vyhnula. „Prokletí herců je to, že když odejdou do penze, mají pocit, že je konec světa, protože už nemohou pracovat," vysvětlila pro Prahain.cz. Ráda by místo toho vedla normální život s běžným zaměstnáním. Hereckou profesi vnímá jako zvláštní a vyčerpávající, proto by dala přednost klidnější a stabilnější práci, která by jí přinesla méně tlaků a nejistot.
Herec Václav Vydra (68) přiznal, že jeho důchod není tak vysoký, jak by očekával po letech nepřetržité práce od osmnácti let. I když si kvůli pracovnímu vytížení o důchod zažádal o osmnáct měsíců později, byl překvapen nízkou částkou. „Nedoplatek od státu byl příjemný, ale celkový pohled na výši důchodu byl smutný," podotkl herec.
Kvůli svým závazkům, jako je péče o statek a koně, je nucen dál pracovat. „Musím pořád pracovat, abych uživil sebe i rodinu,“ dodal, čímž zdůraznil svou realitu.
Témata: důchody, Jaroslava Obermaierová, Uršula Kluková, Václav Vydra, Olga Menzelová, Jiří Krampol
Související
15. ledna 2025 10:28
14. ledna 2025 11:03
14. ledna 2025 3:55
8. ledna 2025 15:00
6. ledna 2025 18:22