Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak přežít Vánoce a nepřibrat? Odborníci sestavili manuál

Vánoce, ilustrační fotografie
Vánoce, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Vánoční svátky jsou spojené s množstvím dobrého jídla. Na stolech nás láka cukroví, smažený kapr a bramborový salát. Jak si dopřát všechny dobroty a zároveň nemít pocit nafouklého břicha? Odborníci tvrdí, že na tom není nic špatného a vánoční pochoutky si netřeba odepírat. Důležité je dodržet několik zásad, které vám pomohou celou situaci zvládnout.

Během vánočních návštěv stačí, když jídlo jen ochutnáte. Nemusíte sníst všechno, co stůl nabízí. Tělo vám za to poděkuje. Při výběru vánočního cukroví je třeba sáhnout po kouscích, ve kterých není krém, ale spíše ovoce. Když budete mít na výběr mezi lineckými a vosími hnízdy, sáhněte po první možnosti.

Nejhorší, co můžete udělat, je celý den se přejídat a nemít dostatek pohybu. „Pokud jídlo prokládáme i nějakým tím pohybem, nemáme důvod se Štědrého dne obávat. Je dobré se projít a ne jít hned spát. Pokud nemáte chuť jít do mrazu, stačí i doma poklidit,“ řekla v pořadu Vaše téma na TV Nova expertka na nutriční výživu Tamara Starnovská.

Nikdo vás během svátků nenutí jíst zdravě, ale důležité je stravu vyvažovat. Když máte na večeři smaženou rybu a salát, cukroví je třeba nechat na jindy. Dopolední hodiny jsou ideální na sladká jídla, tělo tedy potřebuje nejvíce energie a rychleji spaluje. Ideální talíř obsahuje více než třetinu bílkovin, větší část zeleniny a nejmenší část přílohy.

Kromě jídla je třeba dát pozor i na to, co pijeme. Z alkoholických nápojů je nejvhodnější suché vino, které má nízkou energetickou hodnotu. Nejhorší možností jsou míchané nápoje. "Největším rizikem je kombinace mnoha tuků a koncentrovaného alkoholu. Koledujeme si o problém, kdy můžeme skončit v nemocnici," řekla Starnovská. Když to náhodou s konzumací alkoholu přeženete, vypijte před spaním co nejvíc vody a dostatek tekutin si připravte i k posteli.

Lékaři se po Štědrém dni setkávají s pacienty, kteří mají kromě obyčejného přejídání také akutní žlučníkové nebo slinivkové záchvaty. Zásobujte tělo jen tím, o čem víte, že mu neubližuje.

Témata:  zdraví Vánoce

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy