Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jiří Krampol prozradil podrobnosti o smrti Karla Heřmánka (†76)

Jiří Krampol, herec a moderátor
Jiří Krampol, herec a moderátor
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

V neděli Česko zasáhla šokující zpráva o smrti herce Karla Heřmánka, který se rozhodl dobrovolně ukončit svůj život. Jeho blízký přítel Jiří Krampol nyní tvrdí, že byl jedním z prvních, kdo se o tragédii dozvěděl.

Jiří Krampol patřil mezi nejbližší přátele Karla Heřmánka. "Byl jsem jedním z prvních, kdo se o tom dozvěděl," řekl pro extra.cz.

Podle něj mu volala kamarádka z Přílep, která se od pana Kučery, svědka události na střelnici, dozvěděla o tom, co se stalo.

"Volala mi naprosto zdrcená jen krátce poté, co si Karel sáhl na život," dodal Krampol s tím, že smrt významného a oblíbeného českého umělce ho hluboce zasáhla.

"Já jsem to obrečel. S Karlem jsme byli kolegové a dlouhá léta jsme spolu jezdili po zájezdech. Byli jsme skvělá parta kamarádů, takže jsme měli přátelský vztah," řekl Krampol.

Podle něj se jednalo o zkratové jednání. "Musel to být zkrat. Ten Kučera říkal, že Karel se díval do mobilu na displej, najednou se dlouze zadíval před sebe, vzal tu pistoli a zastřelil se," řekl a dodal, že nikdo netuší, na co se před smrtí díval. 

Heřmánek se narodil v Praze. Vystudoval stavební průmyslovku a uvažoval o architektuře. Pak ho zaujala filmová režie, ale protože dostat se na FAMU bylo těžké, zkusil to na herce. Nakonec jej přijali na brněnskou JAMU, kde se sešel ve výrazném ročníku s Jiřím Bartoškou, Pavlem Zedníčkem a Janou Švandovou. 

S divadlem začal v brněnském Divadle Na provázku, po roce přesídlil do Činoherního studia v Ústí nad Labem. V roce 1976 se Heřmánek vrátil do Prahy a do roku 1990 hrál v Divadle Na zábradlí. Když se scéna rozpadla, založil jedno z prvních soukromých divadel v Česku - Divadlo Bez zábradlí.

Před kamerou debutoval v roce 1972 v televizním filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Ve filmech se více začal objevovat na konci 70. let, například ve snímcích Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek. Zahrál si také v rodinné komedii Krakonoš a lyžníci nebo v dramatu Hadí jed. Na MFF v Portugalsku získal cenu za mužský herecký výkon ve filmu Dobré světlo z roku 1985 v režii Karla Kachyni.

V úspěšné pohádce Hynka Bočana S čerty nejsou žerty (1984) ztvárnil Jeho nejtemnější temnost Lucifera, zahrál si i v oscarovém snímku Kolja (1996) či v televizním seriálu Zdivočelá země (1997). Hrál například i v pěti volně navazujících komediích Hynka Bočana z 80. let (Šéfe, to je věc!, Šéfe, vrať se!, Šéfe, jdeme na to!, Na dvoře je kůň, šéfe!, V tomhle zámku straší, šéfe!) či v Kachyňově komedii Kam, pánové, kam jdete? Po delší odmlce se na filmovém plátně objevil v komedii Příběhy obyčejného šílenství z roku 2005, zatím naposledy pak ve snímku Lovci a oběti (2015), kde si zahrál i se svým synem.

Karel Heřmánek je znám i z dabingu, jeho hlasem mluví třeba Doyle (Martin Shaw) z britského seriálu Profesionálové. A v dabingovém studiu se seznámil i se svou druhou ženou Hanou, která se na něj údajně chodila dívat už do Divadla Na zábradlí a která se stala známou hlasatelkou a moderátorkou. Měli spolu tři syny, z prvního manželství má Heřmánek ještě dvě dcery.

Témata:  Karel Heřmánek Jiří Krampol

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy