Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karel III. a nepříjemné dědictví britské monarchie. Přijde zadostiučinění?

Král Charles III. (Karel III.)
Král Charles III. (Karel III.)
Foto: Reprofoto National Post

Minulost nikdo z nás nezmění. Takové bylo poselství britského krále Karla III. k lídrům zemí Commonwealthu. Představitelé bývalých britských kolonií si to uvědomují a uvažují o tom, že Spojenému království způsobí krušné chvíle. Otázka reparací za podíl Londýna na otroctví je tak opět na pořadu dne.

Král Karel III. ve svém projevu řekl, že nejbolestivější aspekty společné minulosti nadále rezonují, přičemž vyzval k tomu, aby se při řešení nerovností volila správná řešení a jazyk. "Pro volbu správných řešení v budoucnosti je klíčové, abychom rozuměli naší společné historii," prohlásil podle BBC

Monarcha urgoval lídry zemí Commonwealthu, aby používali jazyk vzájemného respektu, nikoliv jazyk, který by rozděloval. BBC přitom zdůraznila, že panovník ve svém projevu pouze tlumočí názory ministrů. V otázkách případných reparací či omluv se tak musí držet pozice vlády Velké Británie. 

V jejím čele momentálně stojí labouristický politik Keir Starmer. Ministerský předseda lídrům sdělil, že by měli vnímat sdílenou historii, jakkoliv komplikovaná je. Zmínil také, že rozumí pocitům ohledně výzev, aby Spojené království zaplatilo kompenzace za svou roli v obchodu otroků přes Atlantik. 

BBC s odkazem na své diplomatické zdroje napsala, že několik lídrů zemí Commonwealthu chce zahájit diskuzi o tom, zdali by Británie měla zaplatit reparace za svou roli v obchodu s otroky. 

Commonwealth je volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií. Sdružuje celkem 56 zemí, v nichž žije 2,7 miliardy lidí. 

Témata:  Král Charles III. otroctví Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

10:10

Naši předci byli zvláštní. Překvapí vás, co si s sebou vzali do Evropy

O myších a lidech je jedna z nejznámějších novel světové literatury. Úzkým vztahem obou druhů se rozhodli zabývat čeští vědci, kteří přišli s novými poznatky ohledně dvou poddruhů myší domácích, které jsou v Evropě nejrozšířenější. Nově se ukázalo, že jeden z nich dorazil na starý kontinent společně s našimi předky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Elon Musk

Musk a Putin: Tajné hovory o světovém míru nebo hrozbě?

Elon Musk údajně udržoval pravidelný kontakt s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od konce roku 2022. Tyto rozhovory se odehrávaly během kritických momentů války na Ukrajině, a podle informací Putin dokonce požádal Muska o zásah ve prospěch čínského prezidenta Xi Jinpinga. Mluví se o tom, že Putin chtěl, aby Musk omezil internetové služby Starlink na určitých územích, což mělo pomoci Xi ve vztahu k otázce Tchaj-wanu.