Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Marta Kubišová zavzpomínala na osudový pád komunistického režimu

Marta Kubišová
Marta Kubišová
Foto: Korzo

Česko si v neděli připomnělo události 17. listopadu 1989 a následné sametové revoluce. S nimi je naprosto neodmyslitelně spjatá Marta Kubišová, které pád komunistického režimu umožnil návrat ke zpívání. 

Jak známo, Kubišová dostala během začátků normalizace po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sověty do tehdejšího Československa zákaz vystupovat. Několik let byla bez práce, posléze měla několik občanských zaměstnání. Například byla referentkou zásobování pro výstavbu sídlišť v hlavním městě.

Už v prosinci 1988 vystoupila na povolené demonstraci ke 40. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv, přičemž zazpívala hymnu. O necelý rok později, konkrétně 21. listopadu 1989, zazpívala z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí kromě hymny i Modlitbu pro Martu. Právě ten okamžik je možné brát jako moment obnovení kariéry zpěvačky.

Při letošních oslavách výročí sametové revoluce zazněla Modlitba v podání Anny Fialové, protože Kubišová již až na výjimky nevystupuje. Zavzpomínala však na dobu před 35 lety.

Konkrétně popsala, jak to bylo s jejím vystoupením, při kterém zpívala davům na náměstí z balkonu. "Přistoupil ke mně hudební znalec a kritik Jirka Černý a řekl mi: 'Hele, Marti, chtělo by to malou modlitbičku.' A pak mě doslova vystrčil na ten balkon," popsala stanici CNN Prima News. 

Píseň tehdy musela zazpívat a capella, takže dodnes považuje svůj tehdejší výkon za divoký. "Ale tehdy na tom nezáleželo. Tehdy bylo důležité, aby se člověk radoval z toho, že se zase vrátila svoboda," dodala Kubišová. 

Témata:  Marta Kubišová

Související

Aktuálně se děje

17. listopadu 2024 17:50

Další úspěch izraelské armády. Při náletu zemřel poradce Nasralláha a mluvčí Hizballáhu

Napětí na Blízkém východě opět vzrostlo poté, co izraelský nálet na Bejrút údajně zabil Mohammeda Afifa, dlouholetého mluvčího a veřejnou tvář libanonského militantního hnutí Hizballáh. K útoku došlo v neděli v oblasti Ras al-Nebaa, která se nachází v centru libanonské metropole.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy