reklama

"Měsíc bude nízko nad obzorem v době úkazu mírně potmavlý z pravého okraje," popsal dnešní podívanou astronom a fotograf Petr Horálek. Zdůraznil, že i přes horší viditelnost je jev příležitost pro fotografy, protože na snímcích vynikne lépe.

Ačkoliv úkaz bude možné pozorovat mezi 19:46 až 23:04, očima ho lidé podle Horálka spatří jen několik desítek minut kolem maxima. To nastane ve 21:25, zhruba půl hodiny po východu Měsíce v Praze.

Polostínové zatmění nastává při úplňku, ale jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Dráha Měsíce je podle astronoma Petra Horálka vůči rovině zemské dráhy skloněna asi o pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5 stupně. Měsíc tak zemský stín i jeho blízké okolí častěji mine a k zatmění nedojde. Polostínové zatmění je navíc očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází velice blízko okraje zemského stínu.

Výraznější polostínové zatmění podle astronomů přijde až 28. října 2023. Úplné zatmění Měsíce bude z Česka viditelné 7. září 2025.

reklama