reklama

Díky pylu nalezenému poblíž koster začali totiž archeologové spekulovat, že tito pravěcí lidé své mrtvé pohřbívali s květinami.

Dle BBC vědci v úterý oznámili, že v jeskyni Šánidar v horách autonomního Kurdistánu našli rozdrcenou lebku a dobře zachovalý trup dospělého neandertálce, který žil zhruba před 70.000 lety.

Jedinec, u kterého si vědci nejsou jistí pohlavím, byl pojmenován Šánidar Z a v době smrti mu bylo okolo 40 či 50 let. Jeho pozůstatky se dochovaly v lepším stavu než ty objevené o desítky let dřív.

Hypotéza o pohřebních rituálech neandertálců způsobila mezi odborníky i veřejností před 60 lety rozruch. Sedm dospělých a tři děti leželi pohromadě a jednu z koster obklopovaly hromádky pylu. Tehdejšího vedoucího archeologa Ralpha Soleckého z Kolumbijské univerzity v New Yorku to vedlo k přesvědčení, že neandertálci zesnulé pohřbívali s květinami a že tedy byli schopní vytvářet vlastní kulturu.

Kritici však dodnes teorii o pohřbu s květinami rozporují - pyl se do vzorků půdy z naleziště mohl dostat například díky lidem pracujícím a žijícím uvnitř jeskyně, hlodavcům stavícím si nory či hmyzu.

reklama