Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakovina není civilizační choroba, existovala už před téměř dvěma miliony let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ikuna.com

Johannesburg – Rakovina je často považována za civilizační chorobu, která souvisí s naším mnohdy nezdravým životním stylem. Jak ale nyní ale informuje server EurekAlert, rakovina není problémem, který sužuje jen naši civilizaci – existovala totiž již před 1,7 miliony let.

Jak server informuje, v magazínu South African Journal of Science vyšly dvě nové studie, které dokumentují nález zatím nejranějšího výskytu rakoviny a kostních nádorů u lidských fosílií.

První studie dokumentuje nález nártní kosti, která je stará přibližně 1,7 milionů let a byla nalezena v jihoafrickém Swartkrans. Ačkoliv si vědci nejsou zcela jisti, kterému druhu kost náležela, bezpochyby podle nich jde o příbuzného člověka. V této kosti byly nalezeny známky osteosarkomu, rakoviny kosti.

Nejstarší nádor, který je zdokumentován v druhé studii, byl nalezen v páteři dítěte Australopithecus sediba, Karaba. Stáří tohoto nálezu je ještě větší – přibližně 2 miliony let.

Jak server připomíná, doposud rekord držel nález v žebru neandrtálce z období přibližně před 120 tisíci lety. Jedná se tedy o velmi výrazný posun do historie.

„Moderní medicína často předpokládá, že rakovina a nádory v lidech jsou způsobeny moderním způsobem života a prostředím. Naše studie ukazují, že původ těchto nemocí sahá až k našem předkům, miliony let před existencí moderních industriálních společností," okomentoval to Edward Odes, který jednu ze studií vedl a na druhé se spolupodílel.

Témata:  rakovina neandrtálci vědci archeologie

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.