Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakovina není civilizační choroba, existovala už před téměř dvěma miliony let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ikuna.com

Johannesburg – Rakovina je často považována za civilizační chorobu, která souvisí s naším mnohdy nezdravým životním stylem. Jak ale nyní ale informuje server EurekAlert, rakovina není problémem, který sužuje jen naši civilizaci – existovala totiž již před 1,7 miliony let.

Jak server informuje, v magazínu South African Journal of Science vyšly dvě nové studie, které dokumentují nález zatím nejranějšího výskytu rakoviny a kostních nádorů u lidských fosílií.

První studie dokumentuje nález nártní kosti, která je stará přibližně 1,7 milionů let a byla nalezena v jihoafrickém Swartkrans. Ačkoliv si vědci nejsou zcela jisti, kterému druhu kost náležela, bezpochyby podle nich jde o příbuzného člověka. V této kosti byly nalezeny známky osteosarkomu, rakoviny kosti.

Nejstarší nádor, který je zdokumentován v druhé studii, byl nalezen v páteři dítěte Australopithecus sediba, Karaba. Stáří tohoto nálezu je ještě větší – přibližně 2 miliony let.

Jak server připomíná, doposud rekord držel nález v žebru neandrtálce z období přibližně před 120 tisíci lety. Jedná se tedy o velmi výrazný posun do historie.

„Moderní medicína často předpokládá, že rakovina a nádory v lidech jsou způsobeny moderním způsobem života a prostředím. Naše studie ukazují, že původ těchto nemocí sahá až k našem předkům, miliony let před existencí moderních industriálních společností," okomentoval to Edward Odes, který jednu ze studií vedl a na druhé se spolupodílel.

Témata:  rakovina neandrtálci vědci archeologie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.