Konfrontace Karla III. s australskou političkou, která mu dala najevo, že není jejím králem, opět rozpoutala debatu o roli královské rodiny i v samotné Velké Británii. Panovník o takovou diskuzi rozhodně nestál. V minulosti se ostatně spekulovalo o tom, zdali monarchie přežije smrt královny Alžběty II.
Přežila, takže Karel III. se jako její nástupce mohl v těchto dnech vydat s manželkou Camillou na návštěvu Austrálie. Jde o nejdelší cestu od té doby, co mu v únoru byla diagnostikována rakovina a co se v dubnu vrátil k pracovním povinnostem. BBC se v rámci aktuální debaty rozhodla shrnout, jaká je role panovníka v současném britském systému.
Král je hlavou státu, ale jeho role je především symbolická a ceremoniální. Přesto denně dostává zprávy od vlády a ministerský předseda se s monarchou pravidelně potkává každou středu v Buckinghamském paláci. Rozhovory pokračují i po celou dobu, co se Karel III. potýká s nemocí.
Panovník zůstává politicky neutrální, ačkoliv jeho tři hlavní pravomoci, které vyzdvihla BBC, s politikou souvisí. Král totiž jmenuje vládu, představuje její plány v parlamentu a dává také "královský souhlas" s legislativou, která projde parlamentem. Jde tedy o obdobu podpisů prezidenta pod zákony. Monarcha se naposledy vzepřel v roce 1708.
Současný král Karel III. svou roli nakrátko ještě omezil, když mu v únoru byla diagnostikována rakovina. V bezprostředně následujících týdnech se neúčastnil žádných veřejných vystoupení, ale pokračoval ve své ústavní roli. Na konci dubna se pak vrátil k plnění všech povinností.
Témata: Král Charles III. , Velká Británie, královská rodina
Související
15. listopadu 2024 12:10
14. listopadu 2024 13:59
12. listopadu 2024 18:11
11. listopadu 2024 11:21
8. listopadu 2024 10:52
6. listopadu 2024 9:34