Česko si dnes připomnělo velkého muže, který odešel na den přesně před rokem. Karlu Schwarzenbergovi bylo 85 let, když 12. listopadu 2023 naposledy vydechl. Dnes na něj zavzpomínali jeho kolegové či nástupce v úřadu ministra zahraničí.
"Dnes je to rok, co nás opustil Karel Schwarzenberg. Jeho odkaz stále žije – nejen v diplomacii, ale i v oblasti lidských práv a domácí politiky. Česká diplomacie dnes staví na jeho prozápadním a bezpečnostním směřování. Děkuji za všechno, Karle," napsal šéf české diplomacie Jan Lipavský na sociální síti X.
Na kolegu, se kterým stál u vzestupu TOP 09, zavzpomínal i exministr financí Miroslav Kalousek. "Jsou politici, kteří se mohou umluvit, skutečnými autoritami stejně nikdy nebudou. Jemu stačilo kdekoliv na světě mlčky vejít. Chybíte, Karle," poznamenal.
Podle Jiřího Pospíšila před rokem odešel státník, který zanechal hlubokou stopu v české i mezinárodní politice a byl symbolem návratu svobody, demokracie a tradičních evropských hodnot do Česka. "Jeho osobnost, myšlenky a neuvěřitelný nadhled nám všem hodně chybí. A tak si je pojďme dnes společně připomenout a zavzpomínat na jeho odkaz, hodnoty a chvíle, které už navždy zůstanou v našich srdcích," dodal.
Schwarzenberg byl v posledních dnech před smrtí letecky přepraven do nemocnice ve Vídni, důvod hospitalizace prozradit nechtěl. Chyběl už v sobotu 28. října na Pražském hradě, ačkoliv mu u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu bylo prezidentem Petrem Pavlem propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání. Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky tak převzal jeho syn.
Schwarzenberg byl šlechticem a příslušníkem české větve rodu Schwarzenbergů, podle dědičného titulu byl knížetem ze Schwarzenbergu, vévodou krumlovským, hrabětem ze Sulzu a lankrabětem klettgavským.
Narodil se 10. prosince 1937 v Praze, po nástupu komunistů v tehdejším Československu se rodina uchýlila do emigrace do Rakouska, kde i kníže setrval až do sametové revoluce v roce 1989. Po ní se poprvé přiblížil vrcholné politice, když se stal vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla.
Výraznější politické angažmá začalo po přelomu tisíciletí. Schwarzenberg v roce 2004 napodruhé uspěl v senátních volbách, když byl do horní parlamentní komory zvolen ve volebním obvodu Praha 6. V lednu 2007 se jako kandidát Strany zelených stal poprvé ministrem zahraničních věcí. Ve funkci setrval do května 2009.
V témže roce stál u vzniku nové politické strany TOP 09, kterou založil společně s Miroslavem Kalouskem. Do listopadu 2015 byl jejím předsedou, než ho nahradil bývalý ministr financí. Od července 2010 byl téměř tři roky opět šéfem české diplomacie a také místopředsedou vlády premiéra Petra Nečase.
Schwarzenberg se také v roce 2013 zúčastnil první přímé prezidentské volby, v níž postoupil do druhého kola, v němž prohrál s bývalým premiérem Milošem Zemanem. V politice nakonec zůstal do konce předchozího funkčního období Poslanecké sněmovny na podzim 2021, po němž odešel do důchodu.
Témata: Karel Schwarzenberg
Související
9. prosince 2023 21:37
9. prosince 2023 14:59
1. prosince 2023 20:15
20. listopadu 2023 21:37
14. listopadu 2023 12:45
12. listopadu 2023 8:41