reklama

Čaputová usedla po boku českého prezidenta Petra Pavla, posledního rozloučení se zúčastnil i jeho předchůdce Miloš Zeman. Během smutečního obřadu zazněla na přání zesnulého i slovenská hymna.

Slovenská hlava státu konstatovala, že Schwarzenberg byl přesvědčeným Evropanem, jehož život a myšlenky přesáhly dějiny a hranice států. "Ukázal i Slovensku, jak být hrdými Středoevropany," napsala na facebooku.

"Vždy zůstal věrný svojí vlasti, i tehdy, kdy se k němu otočila zády. Vyzařoval klid a noblesu, byl zásadový a moudrý. Neznal pýchu, i když historie jeho rodu procházela stoletími. Zažil krutost nelidských režimů a přitom si zachoval laskavost a víru v lidské dobro. Velkým dějinným pohybem rozuměl stejně jako mysli svých krajanů," dodala Čaputová.

Zádušní mše ve svatovítské katedrále byla pro pozvané hosty, veřejnost ji mohla sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. Mši odsloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali kněží Tomáš Halík či Ladislav Heryán. Smuteční řeč pronesl prezident Petr Pavel, jednu z přímluv přečetl exministr financí Miroslav Kalousek. Rakev byla po obřadu ve svatovítské katedrále za doprovodu policejního vozu převezena na Orlík.

Mezi přítomnými šlechtici nechyběli monacký kníže Albert, velkovévoda Jindřich Lucemburský a lichtenštejnský princ Alois.