Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pochybyla policie v Mnichově? Lidé promluvili

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Berlín – Páteční útok v Mnichově, při kterém střelec zabil devět lidí a nakonec policie našla mrtvého i jeho, si vyžádal také velký zásah policie. Tu nyní lidé za komunikaci během střelby chválí. Informoval o tom bruselský server Politico.

Podle serveru mnichovskou policii za její rychlou a jasnou komunikaci během střelby chválí jak úřady, tak i média a veřejnost. Hlavní mluvčí policie Marcus da Gloria Martins má dokonce nyní na sociální síti Facebook i svou fanouškovskou stránku, která již má přes 50 tisíc příznivců.

„Mnoho hodin jsme neměli přesné informace. Nevěděli jsme, kdo je střelcem, objevily se i zvěsti, že střelců bylo víc. A tím, co v tu noc udržovalo stabilitu, opravdu byla mnichovská policie," uvedl Carl Nasman, reportér německého Deutsche Welle.

Policie s veřejností komunikovala zejména skrze svůj účet na sociální síti Twitter, kde poskytovala informace v němčině, angličtině, francouzštině a turečtině. Zveřejnila zde také odkaz na tiskovou konferenci, která byla uspořádána poté, co útoky skončily. Tu lidé mohli sledovat živě.

Policie také aktivně bojovala proti šíření falešných informací a fotografií. Server upozorňuje, že jde o zásadní rozdíl oproti reakci policie v Bruselu během útoků 22. března, kritiku za pomalé reakce sklidila i policie ve Francii.

Mnichovské policii poděkoval i Joachim Herrmann, bavorský ministr vnitra. Ten zdůraznil, že vzhledem k tomu, kolik munice střelec měl, mohl být počet obětí i mnohem vyšší. „Děkuji policii za to, že s veřejností navázala takto dobré spojení. Mnichov zareagoval velmi dobře, aby se o své obyvatele postaral. Zastavil veřejnou dopravu, což bylo pro zajištění bezpečnosti obyvatel nezbytné," vzkázal Herrman.

Témata:  Německo policie Německo střelba v Mnichově

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Komentář

Rusko si může vybrat: Evropští vojáci na Dněpru, nebo u mezinárodně uznaných hranic

Už se stalo tradicí, že Kreml ujišťuje o svém zájmu o mír, načež svá slova vzápětí doprovodí dalšími útoky na civilní cíle či posilováním útočných kapacit. Ani tento týden nepřinesl výjimku. Zatímco Vladimir Putin veřejně prohlašoval, že je otevřen jednáním o míru, nad ukrajinskými městy zněly letecké poplachy a v ruském zázemí přibývalo jednotek, které se zjevně připravují na rozsáhlejší jarní nebo letní ofenzívu.