Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Thajské úřady obvinily tři aktivisty kvůli zprávě o armádním mučení

Thajští vojáci
Thajští vojáci
Foto: Tereza Váchová, EuroZprávy.cz

Bangkok - Úřady v Thajsku obvinily tři ochránce lidských práv ze zločinného pomlouvání kvůli zprávě o tom, že se vojáci na jihu země dopouštějí mučení.

Obviňování vojáků z přehmatů v dlouhém boji proti muslimským povstalcům na jihu Thajska sice není žádnou novinkou, ale v posledních letech prudce stoupl počet případů, kdy byl v zemi využit vůči kritikům vojenské vlády zákony trestající "pomluvy", upozornila dnes stanice BBC na svém webu.

Obviněné trojici nyní hrozí více než dva roky za mřížemi, pokud je soud shledá vinnými z pomlouvání vojáků, a další tři roky, pokud je soud usvědčí i z porušení zákona o zločinech s použitím počítače.

Trojice zveřejnila v únoru dlouhou zprávu založenu na výpovědích 54 lidí, kteří tvrdili, že je vojáci ve vězení mučili. Mučící metody zahrnovaly fyzické násilí, výhrůžky a také dušení.

Armádní důstojníci, kteří popřeli pravdivost těchto výpovědí, se dožadovali jmen svědků. To autoři odmítli kvůli obavám o bezpečnost lidí, kteří vypovídali.

"Je krutým paradoxem, že (thajské úřady) pronásledují aktivisty, kteří odhalili odporné praktiky," uvedl generální tajemník Amnesty International Salil Shetty.

Témata:  Thajsko mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.