reklama

Deník připomíná, že za letošní rok již během snah o překonání Středozemního moře a dosažení břehu Itálie zemřelo odhadem asi 3 tisíce lidí. 60 % takto přicházejících uprchlíků navíc nezískalo azyl, protože je úřady neuznaly „pravými uprchlíky", kteří prchají před válkou.

S ohledem na tyto skutečnosti spustila Itálie spolu s humanitárními organizacemi kampaň Aware Migrants, která se zaměřuje zejména na sociální sítě Facebook a Twitter. Právě na nich migranti často informace o cestě shání a skrze ně také mnohdy kontaktují pašeráky.

Tato kampaň zahrnuje videa se svědectvími uprchlíků, kteří se do Itálie dostali, ale během cesty museli ze strany pašeráků i dalších uprchlíků vytrpět fyzické i sexuální násilí. Podle italského ministra vnitra Angelina Alfana by kampaň měla sloužit jako pomyslná „zpráva v lahvi". Krom sociálních sítí se kampaň bude vysílat i v rádiu.

Na jednom videu například 21letá žena jménem Jessica vypráví, jak ji muž se zbraní chtěl donutit k análnímu sexu, na dalším muž jménem Tchamba vzpomíná, jak váhal vstoupit do vratkého a nebezpečného člunu, ale pašeráci mu řekli, že buď nastoupí, nebo ho nechají umřít na pláži.

„Migrace je rozhodnutí, které se často zakládá na mylných očekáváních: mnoho migrantů své domovy opouští bez konkrétního odhadu socioekonomické a politické situace jejich cílové země," dodává kampaň.

reklama