Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský prezident Kiska: Terorismus tu byl pořád, je nesmysl ho spojovat s uprchlíky

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska se netají tím, že má obavy kvůli různým teroristickým útokům. Připomíná však také, že před dvaceti lety byly útoky v Evropě poměrně běžné. V rozhovoru pro deník Sme prozradil víc.

Kiska přiznává, že ráno usedá k počítači s obavami, protože se bojí, co se kde stalo. „Mám obavu i když mi v noci zazvoní telefon," uvedl. A to i přesto, že po útoku z Nice dostal od šéfa Slovenské informační služby ujištění, že na Slovensku útoky nehrozí.

„Je to zvláštní fenomén, ve kterém teď žijeme. V západní Evropě byly před dvaceti roky teroristické útoky relativně běžné – útočily italské Červené brigády, německá frakce této organizace nebo ETA kvůli různým, i separatistickým, ideálům. Dokonce i počty obětí byly vyšší. Přesto jsme se v době socialismu cítili v našem policejním režimu relativně bezpečně," vysvětluje Kiska s tím, že si po útoku v Nice vzpomněl na Olgu Hepnarovou, která autem zabila osm lidí.

„Nenáviděla celou společnost. Takoví narušení jedinci byli a vždy budou. Dnes se fenomén mění v tom, že se nemocní a frustrovaní jedinci, kteří si neumí najít svoje místo ve společnosti, snaží svoje činy ospravedlnit náboženstvím a jsou fanatiky k takovým činům vyzýváni," myslí si slovenská prezident.

Nebezpečná stránka tohoto fenoménu pak podle něj je, že se z takových lidí stávají doslova celebrity a že se o nich všude píše. I proto ho zaujala zpráva z Francie, že některá tamní média nebudou zveřejňovat jména a fotky teroristů.

Paradoxní pak podle něj je, že jsou teroristické útoky spojovány s uprchlický krizí, přestože se takových činů dopouští většinou lidé, kteří dlouhodobě žili v Evropě. I proto je podle něj třeba nastavit pravidla tak, aby se tito lidé integrovali. Právě kvůli takovým činům pak podle něj někteří politici „křičí o hrozbách terorismu", čímž si snadno získávají politické body.

Témata:  Andrej Kiska terorismus uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy