Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Itálii se lidé bouřili proti mafii, protestovalo jich 350 tisíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto

Messina - Po celé Itálii se dnes konaly demonstrace proti mafii. Středobodem dění byl protest v sicilské Messině, kam přišlo na 20.000 lidí.

Demonstrace, při nichž si Itálové připomněli také oběti organizovaného zločinu, se konaly v tisícovce měst a celkem se jich zúčastnilo na 350 tisíc lidí. V uplynulých letech policie připsala mafii vraždy 2500 lidí, většina případů zůstala neobjasněná.

Akci zorganizovalo sdružení skupin občanské společnosti Libera, které se boji proti mafii věnuje dlouhodobě.

"Itálie potřebuje revoluci svědomí. Potřebujeme, aby se zodpovědní občané denně zasazovali o to, aby na jihu země nastala nějaká pozitivní změna," uvedl katolický farář Luigi Ciotti, který sdružení Libera vede.

"Itálie je země, kde je mafie silně přítomná, ale také země, která má v boji proti ní velmi viditelné výsledky," řekla na Sicílii předsedkyně parlamentní komise pro boj proti mafii Rosi Bindiová.

Obecně v Itálii panuje přesvědčení, že čtyři největší italské mafiánské organizace - kalábrijská 'Ndrangheta, sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra a puglijská Sacra Corona Unita - stále ovládají značnou část italské ekonomiky.

Témata:  Itálie demonstrace v Itálii mafie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.