Londýn – Od vraždy francouzského kněze po zabití 80 šíitských muslimů v Kábulu, Islámský stát má vždy jen jeden cíl – donutit státy a krajně pravicové subjekty, aby ze společnosti vyčlenily sunnitské muslimy a vyvolaly záplavu náboženských válek po celém světě. V komentáři pro server Daily Beast to píše spoluzakladatel a předseda think-tanku Quilliam Maajid Nawaz, který je nyní liberálním muslimem, ale v minulosti byl sám islamistickým extremistou.
Nawaz varuje, že kvůli vlastní budoucnosti musí Západ pochopit, čeho se džihádisté vlastně snaží docílit, když zasévají svá semena chaosu. „Jaká vojenská strategie by zahrnovala smrt 84 nevinných lidí prostřednictvím nákladního automobilu v Nice? Jako příčinu by mohlo mít zavraždění 325 převážně šíitských muslimů v Bagdádu? Nebo to, že zabijí 80 převážně šíitských muslimů v Kábulu?" ptá se expert.
Poukazuje, že od začátku letošního Ramadánu bylo spácháno během 50 dnů 75 útoků různých džihádistických skupin po celém světě. To znamená, že v celkem 21 zemích došlo průměrně k jednomu a půl útoku denně. Tyto činy si vyžádaly více než 1169 mrtvých a celou řadu zraněných i zmrzačených.
Útoky zasáhly převážně muslimské země
Útoky se odehrály v Jordánsku, Iráku, Bangladéši, Sýrii, Izraeli, Afghánistánu, Libanonu, Libyi, Francii, Nigérii, Pákistánu, Somálsku, Jemenu, Malajsii, Turecku, Mali, Palestině, Kamerunu, Saudské Arábii, Thajsku a Německu. Šestnáct z těchto států jsou převážně muslimská území.
Nawaz připomíná, že tyto útoky byly organizovány různorodými džihádistickými skupinami, které vyznávají stejnou ideologii a mnoho z nich má jasnou strukturu a vedení. Jakkoliv se to ale může zdát nejasné, tyto šílené džihádistické metody podle něj mají jistou metodiku.
Cílem je vyvolat etnickou a náboženskou nenávist
„Takzvaný Islámský stát se nesnaží vyvolat světovou válku, ale naopak chce odstartovat světovou občanskou válku," píše expert. Vysvětluje také, že se v roce 2004 objevila kniha, která je přičítána Abu Bakrovi al-Najimu. V ní jsou džihádisté podněcováni k vyvolávání etnické, sektářské a náboženské nenávisti po celém světě tak, aby společnost skončila rozdělená, aby si lidé nedůvěřovali a toužili po pomstě.
Naji se domníval, že by se nenávist mohla do velké míry obrátit proti sunnitům, kteří budou nenáviděni a izolováni. Naji dokonce zdůrazňuje význam vyprovokování silné státní vojenské reakce proti sunnitským muslimům po celém světě. Předpokládá, že na základě tohoto rozdělení se sunnité pokusí najít útočiště před naštvanými nemuslimy a přehnaně reagujícími státy - a skončí tak v náručí džihádistů.
Občanská válka džihádistům vyhovuje
Nawaz varuje, že nejde jen o jakési zbožné přání, ale že na některých místech se to už do značné míry stalo. Ať už jde o severní Irák nebo současný chaos v Sýrii, kde IS využil brutání chování režimu prezidenta Bašára Asada a postavil se proti němu – čímž si naklonit část sunnitské arabské populace na jihu země.
Právě občanská válka – spíše než nekonečné války mezi státy – podle Nawaze vyhovuje těm, kteří chtějí vybudovat nový světový pořádek a zničit stávající státy. „Neexistuje žádný lepší způsob, jak nastartovat rozdělení lidí prostřednictvím náboženských linek a páchání zvěrstev ve jménu islámu. Nevyprovokované masové vraždění je navržené tak, aby šířilo paniku a strach a nasměrovalo Evropu blíže k občanské nábožensky založený válce," varuje Nawaz.
Nikdy jsme nebyli více rozděleni
Chaos a strach vytváří paniku a ta podle něj vede k ochrnutí a křečím, které znemožňují účinnou reakci. Exitsují prý dvě cesty – buď odmítnout tento problém a říct, že s islámem nemá nic společného, nebo situaci hrubě zobecnit a vztáhnout ji na celý islám a muslimy. Obě tyto reakce se podle něj rodí ze strachu a nejsou rozumné. „Samozřejmě, že problém džihádu a terorismu má něco společného s islámem. A samozřejmě je to problém, ve kterém muslimové musí hrát velmi aktivní roli při řešení - spolu s ostatními," myslí si.
„Nikdy jsme nebyli více rozděleni. Příliš mnoho muslimů stále trvá na tom, že islámský extremismus označují za antimuslimský fanatimus, zatímco nedokáží pochopit, že jsou to právě islamisté, kteří provokují antimuslimskou nenávist. Úkolem naší komunity bude důrazně se postavit proti dělení, které uplatňuje nejen krajní pravice, která se snaží izolovat evropské muslimy, ale proti tomu stejnému dělení podporovanému samotnými islamisty v našich muslimských komunitách. Pouze díky opětovnému dosažení univerzálnosti naší sekulární liberální demokratické společnosti budeme schopni chránit mnohost identit," domnívá se.
Izolovat radikály ze společnosti od většinové populace podle něj musí být prioritou i pro muslimskou komunitu. „Každý z nás se musí postavit a odsoudit všechny formy nenávisti a fanatismu, a to bez výjimky. Bude to ale generační boj proti islamistické ideologii v plném rozsahu, a ne pouze proti nejnovějším džihádistickým teroristickým skupinám," dodává.
Témata: Islám, muslimové, Islámský stát
Související
24. července 2024 14:34
26. března 2022 16:27
28. prosince 2021 12:11
20. srpna 2021 12:05
3. prosince 2020 11:19
31. října 2020 12:16