Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Iráku jsou od pondělí čeští poradci, kteří trénují tamní letce

Irák, centrum Bagdádu
Irák, centrum Bagdádu
Foto: dia.mil

Bagdád/Praha - Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek dnes oznámil, že od pondělí působí v Iráku český vojenský poradní letecký tým. Čeští odborníci mají iráckým vzdušným silám radit při používání českých bitevníků L-159 Alca v boji proti takzvanému Islámskému státu.

V Iráku působí 31 českých vojáků. V Iráku chce česká armáda zůstat nejméně do konce roku 2018. O vyslání jednotky již dříve rozhodla vláda i parlament. Přípravný tým do země odletěl na konci června.

Úkolem týmu byla podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře prvotní příprava zázemí pro působení celého týmu. „Příslušníky rekognoskační skupiny posléze v několika rotacích nahradili již samotní členové 1. úkolového uskupení Leteckého poradního týmu Irák," uvedl.

Češi budou cvičit irácké piloty i technický personál. Jádrem jednotky je podle mluvčího Medka desítka instruktorů, a to hlavně z řad pilotů a příslušníků technického personálu 21. základny taktického letectva Čáslav. Doplnili ji vojáci z dalších šesti vojenských útvarů. Podle dřívějších informací tým tvoří kromě pilotů a techniků i logistici nebo vojenští policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost vojáků.

Vojáci budou své irácké kolegy školit v používání bitevníků, které si Irák pořídil z Česka. Iráčtí piloti již prošli výcvikem v ČR. Irácká armáda v červnu oznámila, že stroje nasadila k prvním ostrým útokům.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vysláním leteckého poradního týmu Česko přispívá k posílení schopností irácké armády.

Témata:  Armáda České Republiky Irák

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.