Bělehrad – Balkánské země, ale i ČR a Slovensko, se před pár dny staly terčem kritiky kvůli prodeji zbraní blízkovýchodním státům, které jsou známé tím, že je posílají dále do konfliktem zmítané Sýrie. Srbský premiér Aleksandar Vučić dnes tento krok veřejně bránil.
Vučić bránil rozhodnutí své země dodávat zbraně Saúdské Arábii. Díky těmto lukrativním obchodům se plní státní pokladna, vysvětloval dle serveru BalkanInsight. „Oceňuji, když vyvážíme zbraně, protože jde o příliv zahraniční měny," uvedl. Připomněl, že Saúdská Arábie není na žádné mezinárodní černé listině.
Zbrojní průmysl podle něj představuje obrovský přínos pro srbskou ekonomiku. „Je to jedno z průmyslových odvětví, díky kterému hodně vyděláváme. Chci to ještě navýšit a vydělat ještě více," dodal.
Tisíce útočných pušek, jako je například AK-47, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů směřovaly novou trasou zejména z balkánských zemí na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií. Většina těchto zásilek skončila v Sýrii. Zbraně pocházely z Bosny, Bulharska, Chorvatska, Česka, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska.
Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že „kdybychom neprodávali my, dělal by to někdo jiný". Evropský ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR Vincent Cochetel se pozastavil nad tím, že některé země odmítají jakékoli uprchlíky, ale zároveň prodejem zbraní přispívají ke zvýšení jejich počtu. „Některé země EU dodávají zbraně Sýrii," napsal Cochetel na twitteru. Tento obchod přitom „zabíjí a vytváří uprchlíky", dodal.
Dodávkou zbraní na Blízký východ se zabývali reportéři z Balkánské investigativní zpravodajské síť (BIRN) a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP). Na projektu se podílelo i České centrum pro investigativní žurnalistiku.
Témata: Aleksandr Vučič, Srbsko, zbraně
Související
29. dubna 2024 7:43
18. dubna 2024 10:06
30. května 2023 9:42
27. května 2023 16:42
26. května 2023 16:02
5. května 2023 17:51