Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Srbska brání prodej zbraní do Saúdské Arábie. Díky obchodu se plní pokladna

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bělehrad – Balkánské země, ale i ČR a Slovensko, se před pár dny staly terčem kritiky kvůli prodeji zbraní blízkovýchodním státům, které jsou známé tím, že je posílají dále do konfliktem zmítané Sýrie. Srbský premiér Aleksandar Vučić dnes tento krok veřejně bránil.

Vučić bránil rozhodnutí své země dodávat zbraně Saúdské Arábii. Díky těmto lukrativním obchodům se plní státní pokladna, vysvětloval dle serveru BalkanInsight. „Oceňuji, když vyvážíme zbraně, protože jde o příliv zahraniční měny," uvedl. Připomněl, že Saúdská Arábie není na žádné mezinárodní černé listině.

Zbrojní průmysl podle něj představuje obrovský přínos pro srbskou ekonomiku. „Je to jedno z průmyslových odvětví, díky kterému hodně vyděláváme. Chci to ještě navýšit a vydělat ještě více," dodal.

Tisíce útočných pušek, jako je například AK-47, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů směřovaly novou trasou zejména z balkánských zemí na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií. Většina těchto zásilek skončila v Sýrii. Zbraně pocházely z Bosny, Bulharska, Chorvatska, Česka, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska.

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že „kdybychom neprodávali my, dělal by to někdo jiný". Evropský ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR Vincent Cochetel se pozastavil nad tím, že některé země odmítají jakékoli uprchlíky, ale zároveň prodejem zbraní přispívají ke zvýšení jejich počtu. „Některé země EU dodávají zbraně Sýrii," napsal Cochetel na twitteru. Tento obchod přitom „zabíjí a vytváří uprchlíky", dodal.

Dodávkou zbraní na Blízký východ se zabývali reportéři z Balkánské investigativní zpravodajské síť (BIRN) a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP). Na projektu se podílelo i České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Témata:  Aleksandr Vučič Srbsko zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.