Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci mohou požadovat odškodnění za nucené práce. Kolik dostanou?

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín – Odškodnění ve výši 2500 eur (téměř 68.000 Kč) mohou žádat ti Němci, kteří za druhé světové války nebo po jejím skončení dělali nucené práce. Německé úřady na odškodnění do roku 2018 vyčlenily celkem 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). 

Žádat o něj mohou všichni němečtí civilisté, kteří museli kvůli své národnosti nebo státní příslušnosti v období od 1. září 1939 do 1. dubna 1956 z nařízení cizího státu nuceně pracovat. Týká se to tedy i sudetských Němců, kteří museli po skončení druhé světové války pracovat na území tehdejšího Československa.

Podle odhadu sudetoněmeckého landsmanšaftu, který má ČTK k dispozici, loni žilo ještě asi 2000 sudetských Němců, jichž se odškodnění týká. Žádat o něj mohou až na malé výjimky do konce roku 2017 právě jen žijící, nikoliv jejich potomci.

Nárok naopak nemají nárok ti Němci, kteří napomáhali nacistické nebo jiné krutovládě, ani ti, kteří se dopustili či se podíleli na válečných zločinech nebo zločinech proti lidskosti. Odškodnění se nedočkají ani ti, kteří své postavení v daném období výrazně zneužili ve svůj prospěch nebo v neprospěch někoho jiného.

Nařízení německého ministerstva vnitra za nucenou práci označuje nedobrovolnou a nikoliv krátkodobou práci, kterou lidé vykonávali pod hrozbou násilí nebo trestu. Pokud se během pracovní činnosti mohli pravidelně vracet domů, nebudou mít na odškodnění zpravidla nárok.

Témata:  Německo sudetští Němci

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 8:36

Langšádlová končí ve vládě. TOP 09 oznámila, že podá demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy