Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Medveděv to má spočítané? 150 tisíc Rusů chce jeho demisi

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Foto: kremlin.ru

Moskva - Už 150.000 lidí se v internetové kampani podepsalo pod petici vyzývající ruského premiéra Dmitrije Medveděva k demisi.

Hlasování se uskutečňuje na mezinárodní platformě pro sociální kampaně change.org a s výsledkem má být podle ruských médií seznámen prezident Vladimir Putin. Bylo by ale naivní očekávat, že petici vyhoví, shodují se komentátoři.

Spekulace o odchodu Medveděva z nejvyššího vládního postu se v ruských i zahraničních médiích objevují stále častěji. Kreml na ně nereagoval, s výjimkou nedávného komentáře britského listu Financial Times, podle něhož lze výměnu předsedy vlády očekávat po parlamentních volbách, které se v Rusku uskuteční v září. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov podobné vývody označil za "slohová cvičení".

Pro Putina petice není závazná a podle všeobecného očekávání ji bude ignorovat. Podle Peskova se s jejím textem dosud neseznámil. "Bylo by naivní očekávat, že Putin bude naslouchat jakýmsi peticím, pokud jde o personální záležitosti. Petice ale dává možnost zamyslet se nad tím, kdo by mohl Medveděva nahradit," napsal list Moskovskij komsomolec.

Témata:  Dmitrij Medveděv Rusko

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.