Berlín/New York - Rozsáhlý rozhovor deníku New York Times odhaluje nové informace o struktuře a taktice Islámského státu používané v Evropě, která může vrhnout nové světlo na nedávné útoky v Německu, které byly spojeny právě s touto radikální skupinou.
List zveřejnil rozhovor s Němcem, který odešel do Sýrie, aby se přidal k IS a který byl následně požádán, aby se vrátil do Evropy, kde měl spáchat útoky. Harry Sarfo uprchl zpět do Německa ze Sýrie minulý rok poté, co byl zděšen brutalitou skupiny. Pro deník například vysvětlit, že útoky IS v Evropě byly koordinovány zpravodajskou skupinou Emni, kterou řídí Syřan jménem Abu Mohamed al-Adnani.
Emni, která vznikla jako policejní síla v rámci IS, má složitou hierarchii a vytvoří malé jednotky určené k provádění útoků na cíle vybrané podle národnosti a jazyka.
IS chce koordinovat souběžné útoky ve více zemích
Sarfo, původem z Brém, mluvil s deníkem New York Times ze své cely z vězení s maximální ostrahou, kde si odpykává tříletý trest. Rok přitom seděl na samotce. Byl zatčen ihned po svém návratu do Německa v červenci minulého roku a dobrovolně se ke všemu přiznal. I když jeho slova nelze zcela ověřit, vězeňští úředníci a němečtí agenti ho považují za důvěryhodný zdroj. Doufají, že muž teď bude sloužit jako odstrašující příklad.
Sarfo uvedl, že když přijel do Sýrie, mu bylo řečeno, že IS už nechce, aby Evropané cestovali do Sýrie, aby se připojili ke skupině, ale že mají provádět sebevražedné mise v jejich vlastních zemích. „Chtějí způsobit spoustu útoků ve stejný čas v Anglii a Německu a ve Francii," řekl. Pro džihádisty jsou podle něj cenní ti, kteří ovládají evropské jazyky, i Evropané s kriminální minulostí, kteří jsou schopni zajisti falešné doklady, nebo kteří mohou pomoci při pašování islamistů do Evropy.
Džihádisté jsou po celé Evropě
Muž prozradil, že skupina nemá dost lidí v Německu a v Anglii, kteří by mohli útočit. Když však přišla řeč na Francii, džihádisté se smáli s tím, že tam mají lidí dost. Tento rozhovor se přitom uskutečnil jen několik měsíců před útoky v Paříži, ke kterým došlo 13. listopadu 2015. Právě Emni zřejmě koordinovala útoky v Paříži a v Bruselu, zatímco byli její bojovníci vysláni i do Německa a dalších zemí.
Z jeho slov také vyplynulo, že i zdánlivě nesouvisející útoky v Německu mohly být úzce spojeny s IS – aniž by to úřady věděly. Džihádisté podle něj používají ke koordinaci útoků "čisté" muže, aby neohrozili Emni – tedy nové rekruty, kteří nejsou obeznámeni s vazbami ve skupině. Ti pak souží jako spojka mezi operativci v zemi.
Sarfo řekl, že věří, že se do Evropy vrátily „stovky" zahraničních bojovníků, kteří stále mají vazby na skupinu. Dodal, že Evropané, kteří chtějí cestovat do Sýrie jsou vyzýváni, aby maskovali své cesty jako dovolenou v Turecku a aby si tam i rezervovali hotel – pak že prý budou propašováni do Sýrie, kde například projdou tréninkovým výcvikem se zbraní, který ale bude krátký, aby se zabránilo podezření.
Témata: Islámský stát , Evropa
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33